DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Media filtracjyjne
Autor Wiadomość
Szybki 


Imię: Damian
Wiek: 37
Dołączył: 27 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Posada, Kazimierz Biskupi
  Wysłany: 2014-01-09, 23:58   Media filtracjyjne

Jako że chcę wymienić w zasadzie całą zawartość filtra nie licząc gąbek (to będzie odkażane) przed restartem akwarium i chciałbym się dowiedzieć które media wg was są faktycznie warte uwagi i dlaczego te a nie inne. Nie chodzi tu tylko o moje potrzeby bo jeśli kupię jakieś media i się sprawdzą to zostaną jeśli nie to polecą inne. Lecz fajnie by mieć rzetelny opis mediów które kiedy stosować. Gdy ktoś ma sump bądź beczkę to wiadomo ma możliwość włożenia mniej jakości a więcej ilości do tego i wtedy wybór staje się łatwiejszy. Gdy inni w tym ja mają ograniczoną ilość miejsca w kuble trzeba taki wybór lepiej przemyśleć i pytanie:
Czy opłaca się wykładać czasami chore kwoty na wkłady filtracyjne?
A może koszt 40-50zł za 1L wkładu to cena normalna a te najtańsze są nic nie warte?
Które dla nas a przede wszystkim dla naszych ryb się nadają które nie?
Ja opiszę zakreślę temat tych najbardziej mnie interesujących jeśli ktoś ma chęć opisać coś nowego (człowiek uczy się całe życie) to chętnie też przeczytam i może nie tylko ja ;-)

Zeolit-niby stabilizuje pH aczkolwiek czytałem że stabilizuje na pH wyższym niż nam potrzebne. Pochłania min najgorsze dla ryb NH4 którego przy pH poniżej 7 i tak nie mamy. Jakie macie z nim doświadczenia? Ja miałem go w mniejszym kuble i nie zauważyłem wpływu na pH, na pewno nie jest tak porowaty jak ceramika więc nie będzie nam tak fajnie wspierać filtracji biologicznej więc czy opłaca się marnować miejsce w kuble na niego?

Co do cen to sugerując się na allegro najtańsza bioceramika kosztuje 6,9zł za litr /750gr a np fajne kuleczki a mianowicie JBL Micromec kosztuje ok 35zł za litr.. porowatość tej taniej bioceramiki nie jest określona, najtańsza bioceramika Aquael ma porowatość 600 a najdroższa (pewnie to samo co Micromec) 1600 a ceny między 8zł a 30 czyli prawie 400% wersji podstawowej, między nimi jest jeszcze wersja pośrednia 1200 która cenowo jest blisko 30zł, czy warto dopłacać aż tyle na ceramikę 1600? Czy wystarczy ta najtańsza? Testował ktoś tego typu wkład? Albo coś słyszał, czytał ciekawego na temat?

Czytałem również o ceramice np JBL Ceramax która służy do filtracji mechanicznej..
"Połączenie gąbki z bioceramiką" w cenie tej drugiej? Kiedyś sądziłem że wszystko co wygląda na ceramikę służy do filtracji biologicznej? Jak z tym faktycznie jest? Opłaca się montować takie coś w filtrze?

Czy ktoś używał biokulek itp jak to się sprawdza? Sam nie miałem styczności i sceptyczny jestem tak na prawdę.

Ja pomijam celowo keramzyt ponieważ pływa co mnie denerwuje przy otwieraniu filtra, oraz skoro pływa tzn że ma w sobie powietrze i nie jest wykorzystana cała przestrzeń jaką zajmuje ale to moja opinia.

Ja mogę dodać że osobiście w filtrach używałem wszystkich w/w mediów nie licząc biokulek, biobali itp. Nie zauważyłem negatywnego wpływu tych mediów na parametry wody czyli teoretycznie mogą tylko je poprawiać :->
Obecnie mam w filtrze chyba ceramikę + tanią bioceramikę, trochę keramzytu i gąbki oraz włukninę,
NH4 nie mierzę,
NO2 =0
NO3 = wysokie

Zobaczymy jak będzie po restarcie i przy nowej obsadzie ;-)
 
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-10, 00:23   

Tematy wałkowane setki razy i zachwalanie, takich, a takich wkładów zaraz się zacznie.

Prawda jest taka, że nasypałbyś żwiru do filtra i miałbyś, to samo co przy najdroższych wkładach.

Nie warto w ogóle zawracać sobie głowy takimi pierdołami, ustawieniami wkładów, co idzie pierwsze, jakichś kombinacji bio bale, bio lale, etc.
Sypiesz co tam chcesz, 3 tygodnie i masz dojrzałe akwarium. Nie istotne, co jest w środku - byleby nie wpływało na odczyn.

Nigdy się tym nie przejmowałem. Załatwiłem sobie substrat eheima, bo można go gotować i robić z nim cuda, nasypałem w 3 przegrody i zaiwania. Reszta mnie nie obchodzi.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-01-10, 06:00   

Kilka lat temu pokusiłem się zakupić 1 litr ceramiki sery siporax, niby t1L ma taką porowatość co 30L zwykłej ceramiki.
Tak na chłopski rozum jak powierzchnia ceramiki z 1L może być porównywalna do 30L wizualnie tego samego produktu?? Czyżby kolejny chwyt marketingowy??
Może mieć jakieś mikro pory ale nic szczególnego nie zauważyłem. Rafał gdzieś kiedyś napisał o szybszym ustabilizowaniu się parametrów w zbiorniku, tylko dokładnie nie pamiętam o jakie media chodziło.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-10, 08:07   

toommaszeek napisał/a:
Tak na chłopski rozum jak powierzchnia ceramiki z 1L może być porównywalna do 30L wizualnie tego samego produktu?? Czyżby kolejny chwyt marketingowy??
Może mieć jakieś mikro pory ale nic szczególnego nie zauważyłem.

Bo tego nie zobaczysz. Powierzchnia może i faktycznie być większa. Ale czy to będzie miało wpływ na parametry wody w zbiorniku? Czy powierzchnia dużo tańszego keramzytu nie wystarczy? Według mnie nie ma potrzeby kupowania tak drogich wkładów do filtra, bo to co mamy w zbiorniku (podłoże) plus keramzyt w zupełności wystarcza aby pozbyć się z wody NH3/NH4 i potem NO2.
A jak sprawdza się wielkość tej powierzchni opisane jest tutaj: http://www.zoofokus.pl/?p...bl-micromec,124
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-01-10, 08:29   

Dobry temat :-)
Szybki jeszcze dobrze jak by przy każdej wypowiedzi widniało kto ma jakie akwa i jakie filtry :-D
Co do filtracji to u mnie chodzi jeden JBL e1501 na 450l i jedna mała turbinka chłodząca ledy.
Media jakie ma w kuble to oryginalne które były w filtrze - niestety to było powodem siedmio miesięcznej walki z twardością wody - PH miałem cały czas powyżej 7,5 - 8 - masakra

Co do zeolitu to piszesz, że nie mierzysz NH3 - ja ostatnio zmierzyłem i to mnie skłoniło do włożenia wczoraj zeolitu do filtra (akurat miałem worek)
Przed chwilą sprawdziłem PH - 6,5 więc nie podnosi, a jeżeli tak to bardzo niewiele, trzeba go tylko dobrze wypłukać.
za 2 dni sprawdzę NH i dam znać :-)
 
 
 
Szybki 


Imię: Damian
Wiek: 37
Dołączył: 27 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Posada, Kazimierz Biskupi
Wysłany: 2014-01-10, 18:53   

Może i temat wałkowany wiele razy, lecz nie znalazłem jednego konkretnego tematu który jest poświęcony wyłącznie na to, a jeśli mam szukać opinii na każdy wkład w 3 wątkach to wole założyć jeden konkretny i niech tu się ludzie wypowiedzą. A w skrócie wychodzi że ważne by mieć wkłady do filtracji biologicznej i tyle ;-)
adam1977 napisał/a:
bo to co mamy w zbiorniku (podłoże)

Co do tego to się określę inaczej ponieważ ile osób na tym forum ma akwarium sterylne? A jak wiemy robi to ogromną różnicę.

Wychodzi na to że kupię najtańszą bioceramikę z AquaEl'a i myślę że będzie ok. A co do zeolitu to może zamówię z 1 kg i będę trzymał w zapasie.
A ciekawi mnie co tak podnosiło pH z wkładów oryginalnych które miałeś do kubełka? Też dobrze napisać o tym dla potomnych :-)
Ostatnio zmieniony przez Szybki 2014-01-10, 18:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-01-10, 19:23   

Czytałem kiedyś na innym forum o ceramice podnoszącej PH
Nie myślałem wtedy aby to sprawdzić :-(
Pierwsze podłoże jakie miałem to był żwirek 1-3 mm i 4-8 mm ale że mieszkam na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to pełno w nim było wapienia więc po kilku miesiącach od startu wymieniałem podłoże całe, ale to dużej poprawy nie było :-(
Dopiero po jakimś czasie dowiedziałem się, że to wkłady mogą podnosić - jak już mi się stabilizowało.
 
 
 
pawels_ee 

Imię: Paweł
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2013
Posty: 9
Skąd: Lipowiec/Mława
Wysłany: 2014-01-10, 21:21   

A ja mam pytanie czy ktoś stosuje jako wkład w biologu gąbkę w kostkach (np. w filtrze typu beczka xenona?), powiedzmy pół/pół z keramzytem?
_________________
pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11