DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Kable grzejne w podłożu
Autor Wiadomość
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 10:05   Kable grzejne w podłożu

Kable grzejne w podłożu, czy to ma sens?
Chciałabym poznać opinie osób, które stosowały to w akwarium.
W opinii producenta kabli poprawia to cyrkulację wody w podłożu.
Miałam już kiedyś problemy ze strefami beztlenowymi, i zastanawiam się czy w ten sposób nie zminimalizowałabym ryzyko występowania takich stref?
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-11-10, 10:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-10, 10:58   

Gdy kable grzeją zbyt mocno to nie są dobre dla korzeni roślin, "przypalają" je delikatnie, oraz spowalniają rozbudowę systemu korzennego niektórych gatunków roślin. Jeżeli masz sam piasek w akwarium to nie widzę przeszkód, prawdopodobnie nie będą występowały strefy beztlenowe.
Kable powinny bardzo delikatnie dogrzewać podłoże wtedy nawet pomagają we wzroście roślin. Także jak używasz ich "z głową" to pomagają a jak "bez głowy" ;-) to szkodzą.
Do ogrzania akwarium tylko kabli chcesz używać??
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 11:46   

toommaszeek napisał/a:
Do ogrzania akwarium tylko kabli chcesz używać??

Nie.
Wodę mają podgrzewać grzałki.
Kable miałyby mieć około 60 do 100 W na powierzchni około 1 m2, tak żeby podgrzewały leciutko podłoże i powodowały, że cieplejsza w ich pobliżu woda wymuszała cyrkulację. W podłożu ze żwiru na pewno by to działało nie wiem czy sprawdzi się takie rozwiązanie, kiedy podłożem będzie piasek o granulacji około 1 mm.
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-11-10, 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-10, 11:51   

Dokładnie, w żwirze to ma sens ale czy w piasku to tego już nie wiem.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 19:02   

Widzę, że pomimo tego, że sama zasada nie jest nowością i znana jest od dobrych kilku lat to doświadczeń akwarystów z tym związanych szukać jak na lekarstwo.
Jak dotąd jedynie Tomasz zainteresował się tematem.
Poszperałam trochę w necie i okazało się, że zasady układania kabli w drobnym podłożu są zupełnie inne niż sobie wyobrażałam.
Myślałam, że im gęściej tym lepiej.
Okazało się, że żeby wywołać konwekcję wody kable trzeba układać rzadziej niż gdyby leżały w żwirku - zupełnie odwrotnie niż myślałam. W drobnym podłożu piasek nagrzewany jest nie tylko przez konwekcję. Dość pokaźny udział w nagrzewaniu ma promieniowanie ze względu na to, że ziarna piasku stykają się z sobą większą powierzchnią a sama cyrkulacja jest utrudniona. Ĺťeby to działał prawidłowo musimy ułożyć kable rzadziej żeby stworzyć naprzemienne strefy ciepłe i zimne wtedy woda w strefie ciepłej płynęła będzie do góry a w strefach zimniejszych w dół podłoża. Stwarza się w ten sposób naturalna cyrkulacja w podłożu. Mam jeszcze kilka niejasności i będę musiała głębiej zajrzeć do netu, literatury i troszeczkę zmusić swoje szare komórki do wysiłku.
A może znajdzie się jeszcze ktoś, kto miał to we własnym akwarium, każdy ma lenia za kołnierzem i lubi kiedy danie poda mu się na tacy.
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-11-10, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-10, 19:10   

ratafia napisał/a:
Widzę, że pomimo tego, że sama zasada nie jest nowością i znana jest od dobrych kilku lat to doświadczeń akwarystów z tym związanych szukać jak na lekarstwo.
Jak dotąd jedynie Tomasz zainteresował się tematem.
Poszperałam trochę w necie i okazało się, że zasady układania kabli w drobnym podłożu są zupełnie inne niż sobie wyobrażałam.
Myślałam, że im gęściej tym lepiej.
Okazało się, że żeby wywołać konwekcję wody kable trzeba układać rzadziej niż gdyby leżały w żwirku - zupełnie odwrotnie niż myślałam. W drobnym podłożu piasek nagrzewany jest nie tylko przez konwekcję. Dość pokaźny udział w nagrzewaniu ma promieniowanie ze względu na to, że ziarna piasku stykają się z sobą większą powierzchnią a sama cyrkulacja jest utrudniona. Ĺťeby to działał prawidłowo musimy ułożyć kable rzadziej żeby stworzyć naprzemienne strefy ciepłe i zimne wtedy woda w strefie ciepłej płynęła będzie do góry a w strefach zimniejszych w dół podłoża. Stwarza się w ten sposób naturalna cyrkulacja w podłożu. Mam jeszcze kilka niejasności i będę musiała głębiej zajrzeć do netu, literatury i troszeczkę zmusić swoje szare komórki do wysiłku.
A może znajdzie się jeszcze ktoś, kto miał to we własnym akwarium, każdy ma lenia za kołnierzem i lubi kiedy danie poda mu się na tacy.


Ciekawe co na kable powiedzą bakterie beztlenowe i korzenie roślin?
 
 
szmigial 

Imię: Adrian
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 56
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-11-10, 20:10   

Gdyby zależałoby mi na cyrkulacji w podłożu zastosowałbym filtr podżwirowy, a nie ogrzewanie denne.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 20:34   

O bakterie beztlenowe się nie martwię, korzenie roślin też dostarczają tlen do podłoża i nikomu z nas nie wpadło do głowy żeby z tego powodu się ich pozbywać z akwarium.
Przy drobnej frakcji podłoża, boję się o strefy beztlenowe i związane z nim procesy gnilne.
W swojej przygodzie z akwarium przeżyłam dwie porażki, jena zawiązana z korzeniami a druga z siarkowodorem, obydwie przez własną głupotę. Nie chciałabym popełnić następnych błędów.
W dolny warstwach podłoża docierająca tam woda i tak będzie uboga w tlen a dzięki cyrkulacji bakterie beztlenowe, jeśli znajdą dla siebie odpowiednie warunki właśnie dzięki cyrkulacji będą miały dostęp do tlenu związanego w formie azotanów i fosforanów. Moim celem jest tylko zmusić wodę żeby przepływała przez podłoże, które ma być albo z grubszego piaseku albo bardzo drobniutkiego żwireku.
Co do korzeni roślin to myślę, że podłoże cieplejsze o około 4 do 5 stopni powinno stworzyć lepsze warunki zarówno dla samych procesów biologicznych w podłożu jak i dla rozwoju korzeni roślin.
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-11-10, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-10, 20:38   

:mrgreen: :mrgreen:
 
 
szmigial 

Imię: Adrian
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 56
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-11-10, 20:45   

ratafia napisał/a:
Moim celem jest tylko zmusić wodę żeby przepływała przez podłoże, które ma być albo z grubszego piaseku albo bardzo drobniutkiego żwireku.


Filtr podżwiorowy w tej kwestii bije na głowę podgrzewanie podłoża, to chyba oczywiste.

ratafia napisał/a:

Co do korzeni roślin to myślę, że podłoże cieplejsze o około 4 do 5 stopni powinno stworzyć lepsze warunki zarówno dla samych procesów biologicznych w podłożu jak i dla rozwoju korzeni roślin.


Gdzie tak jest w naturze? Jaka to wtedy będzie temperatura? 33? 35? Jakie korzenie będą dobrze się czuły? Moim zdaniem nie da to dobrych efektów, a ogrzewanie denne jest tak mało popularne, bo więcej mitów z nim związanych niż faktów.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-10, 21:02   

szmigial napisał/a:
ratafia napisał/a:
Moim celem jest tylko zmusić wodę żeby przepływała przez podłoże, które ma być albo z grubszego piaseku albo bardzo drobniutkiego żwireku.


Filtr podżwiorowy w tej kwestii bije na głowę podgrzewanie podłoża, to chyba oczywiste.

ratafia napisał/a:

Co do korzeni roślin to myślę, że podłoże cieplejsze o około 4 do 5 stopni powinno stworzyć lepsze warunki zarówno dla samych procesów biologicznych w podłożu jak i dla rozwoju korzeni roślin.


Gdzie tak jest w naturze? Jaka to wtedy będzie temperatura? 33? 35? Jakie korzenie będą dobrze się czuły? Moim zdaniem nie da to dobrych efektów, a ogrzewanie denne jest tak mało popularne, bo więcej mitów z nim związanych niż faktów.


Nie chciałem być tak dobitny jak Ty, ale...

Kasia cyrkulacje można poprawić poprzez umiejętne ustawienie filtrów - zwłaszcza filtry wewnętrzne, to dobrzy mieszacze.

Moje zdanie jest takie, i zrobisz z nim co zechcesz: Im mniej kombinujesz, tym lepiej na tym wychodzisz. ;-)
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 21:06   

W tym problem, że wielu o tym słyszało a mało kto to miał.
Powiedz mi, w jaki sposób podłoże nagrzeję 60 watowym przewodem do 35 stopni, kiedy 300 wat nie noże podgrzać wody do 30 stopni?
Co do filtra pod żwirowego – miałam i nie bardzo się sprawdzał.
Jeśli pompował pod podłoże to w toni unosiła się mikroskopijna zawiesina, a jeśli zmieniłam kierunek i ssał z pod podłoża to się szybko zamulał.
Za jakiś czas będzie okazja sprawdzić jak to wygląda w praktyce.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-10, 21:19   

Filtr podżwirowy do piasku o gradacji 1mm?? Nie spotkałem się z takim filtrem do tak drobnego podłoża.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-11-10, 21:28   

Boję się dwóch rzeczy w akwarium. Drobnego piachu i korzeni.
Jeśli jak piszesz miałabym nie kombinować to pozostaje mi cieniutka warstewka piachu i rośliny w donicach z bardzo grubym żwirem. Miałam w akwarium podłoże z piachu, biologiczny filtr zewnętrzny i wewnętrzny mechanik i pomimo tego w rogach powstawały strefy beztlenowe widać to było po kolorze piachu przy szybach. Ryby dopiero poczuły się lepiej jak ściągnęłam cały piach wężem i pozostało tyle żeby przyprószyć dno.
Wiem o tym, że im prostsze rozwiązania tym lepsze i bezpieczniejsze dla ryb, jednak, jeżeli zdecyduję się na warstwę piachu to muszę coś zrobić żeby wymusić cyrkulację wody w podłożu. Na filtrach pod żwirowych się zawiodłam, jeśli miało to by działać w drobnym podłożu to musiałabym robić demolkę w akwarium co pół roku.
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-11-10, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szmigial 

Imię: Adrian
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 56
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-11-10, 23:24   

ratafia napisał/a:

Powiedz mi, w jaki sposób podłoże nagrzeję 60 watowym przewodem do 35 stopni, kiedy 300 wat nie noże podgrzać wody do 30 stopni?
Co do filtra pod żwirowego – miałam i nie bardzo się sprawdzał.
Jeśli pompował pod podłoże to w toni unosiła się mikroskopijna zawiesina, a jeśli zmieniłam kierunek i ssał z pod podłoża to się szybko zamulał.


Primo... u mnie grzałka 300w w 300l spokojnie podnosi temperature do 34 stopni (dalej nie testowałem) wystarczy izolacja tych ścian akwarium, które nie są widoczne. Moje akwarium jest izolowane całe, oprócz przedniej szyby. Poza tym napisałaś, że różnica temperatur to 5 stopni. To ile masz w akwarium? Zakładam, że ok. 28 stopni, 28 + 5 = 33(?)

duo... nie myślałem o filtrze podżwirowym, jako mechaniku... tylko jak rozwiązać Twój problem cyrkulacji. To, że się zamulał(?) przy piachu? przy grubej warstwie, którą chcesz uzyskać... szczerze wątpią, że coś dojdzie do kratek, co mogło by go zamulić.., jeśli nawet to cyrkulacja będzie.

Co do uwagi odnośnie podłoża jakim jest piach o gradacji 1mm... wystarczy włożyć ruszt w pończochę.. nic nie przejdzie, oczywiście oprócz wody :lol:

Natomiast poza tematem co sądzę..
-przerost formy nad treścią
-stosuj najprostsze rozwiązania = najmniej problemów
-jeśli chcesz mieć grubą warstwę piachu.. kup... świderki.. parę groszy i zapominasz o problemie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14