adamn
Imię: Adam
Pomógł: 66 razy Wiek: 65 Dołączył: 19 Lis 2012 Posty: 7466 Skąd: Wrocław
|
Wysłany: 2013-11-21, 10:39 Ikra a wypławki
|
|
|
Jak szkodliwe są wypławki w akwariach tarliskowych to już się niejeden przekonał, że zamiast 200 sztuk małych wykluło mu się 20 a dożyły miesiąca tylko 2 sztuki. Nawet jak się wykluje 200 wskutek dobrej wody i kondycji tarlaków to tam, gdzie w akwarium tarliskowym są wypławki efekt końcowy będzie wiadomy. Wypławki powodują zamieranie zarodków bo wchodząc na nią utrudniają jej właściwy rozwój lub też jeśli się coś wykluje to wypławki potrafią młode paletki 1-4 dniowe skutecznie pożreć. Kiedy to jest szczególnie widoczne?
Wtedy kiedy tarlaki nie mają wystarczającej ilości pokarmu, kiedy wydzielają go po czasie (nie kiedy się małe zaczynają rozpływać). Jak to zaobserwować Wtedy wystarczy się dobrze przyjrzeć jak młode się rozpływają i odpływają od starych gromadząc się najczęściej w rogach zbiornika. Pływają, szukają, tracą siły i ... opadają na dno. Wykonują skurcze ciała jak gdyby chciały się czegoś pozbyć z siebie. To coś to właśnie wypławek. Dla nas to znak, że mamy wypławki w akwarium tarliskowym.
K L I K N I J
Na zdjęciu widać ikrę po 24 godzinach od momentu zapłodnienia, gdzie nie następuje podział w jądrze. Ikra jest jednolitego koloru.
Powiększenie 120x
Czy mamy u siebie wypławki? Dobre pytanie a na odpowiedź trzeba poczekać do nocy i za pomocą latarki poświecić z boku na przestrzał. Wtedy zobaczymy na dnie szybach czy w toni wodnej takie oto stwory.
Na zdjęciach pokaże najczęściej występujące w zbiornikach wypławki, które często gęsto są mylone przy pierwszych próbach ich oglądania z nicieniami. Pamiętajmy, że nicienie nie mają wyraźnych rzęsek jak niektóre wypławki na ciele i wykonują skręcające się ruchy a wypławki raczej posuwiste w każdą stronę.
Wypławek pow. 120x (posiada kropki i rzęski)
Grupa wypławków w pow. 120x
Wypławek w pow. 300x
Wypławek pow. 120x (nie posiada rzęsek)
Cecha szczególną wypławka jest to, że może się on poruszać przy pomocy swych mięśni zarówno do przodu jak i do tyłu.
Wypławek w pow. 120x (na filmiku widać je w towarzystwie innych wrotków Rotatoria rotatoria
k l i k n i j
Wypławki znajdowane w workach z rybami azjatyckimi i z odłowu pow. 120x. IMO wykazują większą odporność na czynniki zewnętrzne w porównaniu z poprzednimi.
k l i k n i j
Na filmie jak się posila różnymi organizmami w pow. 500x.
k l i k n i j
Porównanie obu wypławków. Widać różnice w wielkości oraz w tym, że jeden ma rzęski a drugi nie.
Pow. 120 i 300x
k l i k n i j
Jak regeneruje się i żyje wypławek pocięty to mamy okazje zobaczyć na filmie (jego prawa strona). Próbka pobrana z gąbki. Powiększenie było 400x.
Na filmie widać wypławka w całej krasie.
F I L M kliknij
Na koniec gigant w zbiorniku co nie wiadomo skąd się wziął a się nagle pojawił. Jak taki nam się trafi to nie ma szans by coś nam wyszło
Takie cudo znaleziono w zbiorniku z krewetkami dochodzi do 25 mm. Nawet mikroskopu nie trzeba
Ponieważ wypławki zwłaszcza nocą lubią dopiero wychodzić na żer po całym zbiorniku to mogą się znajdować na wszystkim, pływać swobodnie w wodzie unosząc się z prądem wody czy też pełzać po szybach. Czy są i ile ich jest to wystarczy nocą zapalić światło lub latarkę.
Niektórzy mogą wtedy zobaczyć coś takiego
Ĺťerujący wypławek i jego otwór gębowy w powiększeniu 500x. Zwrócić uwagę na mimikę osobnika w czasie spożywania posiłku a co zjada to widać.
k l i k n i j
dwa wypławki w powiększeniu 120 i 300 x krajowy (włoski) i azjatycki (gładki i ciemny)
k l i k n i j
Niżej próbka z nieczystości zbiornika w powiększeniu 100x
No a jak ktoś do tarliskowego leje wodę z ogólnego to takie coś to normalka.
Adam |
_________________ "Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
|
|