DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Filtracja mechaniczna tomaszka
Autor Wiadomość
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-06, 06:42   

Od kilku godzin spać nie mogę bo myślę o filtracji, czas mnie goni więc powoli do przodu ale zawsze coś :-)
Wariant nr 1





Wariant nr 2
Wczoraj zamieniłem filtr 1" na filtr 1.5". Po złożeniu wszystkiego wygląda to tak

Wg mnie trochę mała powierzchnia filtracyjna, i filtr może szybko się zapychać. W tym filtrze jest fajna opcja czyszczenia bez konieczności wyciągania wkładu. Wystarczy odkręcić korek spustowy i większość syfu z filtra zostaje spuszczona do miski lub kanalizacji, jeżeli ten układ zostanie to zamiast korka spustowego zamontuję zawór kulowy i podepnę go do reszty kanalizacji co ułatwi mi życie ;-)


Sam nie wiem który wybrać. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, bardziej jestem za pierwszym układem
 
 
multi 
multi

Imię: Sławek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 197
Skąd: Ostrów Maz
Wysłany: 2013-07-06, 12:41   

Ja osobiście myślę że 22 waty tego nie pociągnie pompa przystosowana jest do ganiania wody w instalacji a nie przepychania jej przez 20 mikronów, oczywiście mogę się mylić więc czekam na zakończenie tw projektu :-D
_________________
multi
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-08, 11:15   

multi napisał/a:
Ja osobiście myślę że 22 waty tego nie pociągnie pompa przystosowana jest do ganiania wody w instalacji a nie przepychania jej przez 20 mikronów, oczywiście mogę się mylić więc czekam na zakończenie tw projektu :-D


Poniekąd masz rację, to nie jest pompa ciśnieniowa a obiegowa. Ale jakieś ciśnienie wytwarza i wystarczy na spokojnie, podejrzewam że nawet na pełnej mocy nie będzie pracować.
Skąd wziąłeś te 20 mikronów??
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-07-08, 12:30   

Przepraszam a co to za pompa, że tak myślicie ??
Alfa?
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-08, 13:35   

Tak Alpha 2 25-40. Moim zdaniem poradzi sobie na spokojnie
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-07-08, 15:17   

wycinek z instrukcji obsługi pompy :)
jak ktoś chce podeślę na miala :)
 
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-07-09, 19:58   

to powinno was zaciekawić
http://forum.klub-malawi....75l-t18595.html
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-10, 09:04   

Adamie ciekawy temat, czytałem to kiedyś.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
sz_pyrek 

Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 07 Mar 2013
Posty: 9
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2013-07-24, 23:14   

Tomaszu uruchomiłeś już tą filtrację ? Pytam ponieważ zastanawiam się nad kupnem takiej pompy obiegowej do sumpa i chciałbym się dowiedzieć czy faktycznie jest ona taka energooszczędna ;-) Możesz już coś na ten temat opowiedzieć? ;-)
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-24, 23:58   

Wszystko jest gotowe do zalania filtracji, poza odpływem do kanalizacji. Jutro uwinę się z tym, uruchomię cały układ i zdam relację... ;-)
Ostatnio zmieniony przez toommaszeek 2013-07-24, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-07-25, 15:15   

Czekamy na filmik :-)
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-07-26, 00:18   

Obiecane fotki

Górna pompa napędza narurowce, dolna jest od beczki.


Korpusy a w nich wkłady 20mikronów, jeszcze nie mam gąbek a do testów takie tylko miałem w domu.


Co do pompy, to jestem z niej zadowolony. W akwarium o długości 200cm na trzecim biegu robi małą wirówkę w akwarium, na drugim biegu przepływ wystarczy w zupełności, pierwszy jest troszkę za słaby na filtrację mechaniczną. Myślę że jak pokombinuję z wylotem wody w akwarium i więcej wyciągnę z tej pompy, to może i uda się zejść na pierwszy bieg. Na trzecim biegu woda nadąża napływać do pompy, testowałem przez ok godzinkę i nie zauważyłem spadku przepływu wody.
Film nagram jak będę miał ciut wolnego czasu ;-)
 
 
kubamytab 


Imię: kuba
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 66
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2013-08-09, 03:05   

Pompę dałeś przed czy za filtrami, bo nie mogę się dopatrzeć?

Osobiście dał bym pompę przed baterią filtrów (możliwość uzyskania wyższego ciśnienia na wyjściu / praca w zielonym zakresie - dłuższe życie - to nie jest pompa ssąca) bo nie sądze, żebyś podnosił wodę specjalnie wysoko a za nią pewnie już tylko wylewka. Przed pompą dał bym filtr osadnikowy skośny (taki z siatką) żeby wychwytywał co większy syf mogący zatrzymać wirnik.
Brakuje mi jeszcze zaworu do odpowietrzania po czyszczeniu - zakręcasz za i przed filtrami, czyścisz, odkręcasz odpowietrzający i zawór wlotowy. Jak woda wypchnie wiatr z układu zakręcasz odpowietrzający, odkręcasz wyjście i chula dalej bez kombinowania :-)

Podobny motyw mam zrobiony u siebie w basenie (taki ogrodowy, wyporowy dla dzieci), z tym, że filtr zrobiłem z rury PVC 100mm, w środek nawiercana rura PP 25mm owinięta watą do filtrów. Pompa 25/60 Grunfos bo akurat taką miałem wolną. Jak ustawie 3 bieg to nic tylko dosypać proszku i wrzucić pranie ;-)
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-08-09, 09:10   

kubamytab napisał/a:
Pompę dałeś przed czy za filtrami, bo nie mogę się dopatrzeć?

Osobiście dał bym pompę przed baterią filtrów (możliwość uzyskania wyższego ciśnienia na wyjściu / praca w zielonym zakresie - dłuższe życie - to nie jest pompa ssąca) bo nie sądze, żebyś podnosił wodę specjalnie wysoko a za nią pewnie już tylko wylewka. Przed pompą dał bym filtr osadnikowy skośny (taki z siatką) żeby wychwytywał co większy syf mogący zatrzymać wirnik.

Pompa jest za filtrami z tego względu żeby czysta woda trafiała do niej. Pompa jest niżej od korpusów. Wody napływa więcej niż jest w stanie wypompować także nic nie musi zasysać, testowo przymknąłem zawór do połowy i po kilku godzinach przepływ nadal był taki sam. Większego ciśnienia bym nie uzyskał montując pompę przed filtrami gdyż nie jest to pompa ciśnieniowa.


kubamytab napisał/a:
Brakuje mi jeszcze zaworu do odpowietrzania po czyszczeniu - zakręcasz za i przed filtrami, czyścisz, odkręcasz odpowietrzający i zawór wlotowy. Jak woda wypchnie wiatr z układu zakręcasz odpowietrzający, odkręcasz wyjście i chula dalej bez kombinowania :-)

Zaworu odpowietrzającego nie ma. W korpusach są odpowietrzniki i one wystarczają do odpowietrzenia układu. Co do zaworów zamykających układ to są przed korpusami (ten z pomarańczowym uchwytem) i za pompą cały szary. Zamykam tylko te dwa, odkręcam na kilka sekund zawór spustowy (ten z czerwonym uchwytem za pompą) oraz odkręcam odpowietrzniki korpusów, woda wylatuje z układu i z górnej części korpusów, odkręcam obudowy korpusów czyszczę wkłady, wszystko składam. Następnie odkręcam tylko zawór na rurze zasilającej, woda zalewa cały układ wraz z jednoczesnym odpowietrzeniem jego, odpowietrzniki zakręcam jak już woda zaczyna przez nie wypływać, odkręcam zawór na wylocie włączam pompę która wyrzuca resztki powietrza. Ot cała filozofia.
Wszystko trwa szybciej niż to się czyta :-)
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-09, 16:29   

Tomek jak szybko się brudzą, czy jeszcze nie czyściłeś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11