DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
rośliny szbko rosnące
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-01, 12:14   

Generalnie to każdy ma rację ale w szczegółach by trzeba określić jeszcze:
- twardości wody i kwasowości.
A żabienice i zwartki zależy które się zwalczają korzeniami co nie znaczy, że nie ma wyjątków. Wszystko zależy od zasobności podłożą i wody.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-01, 12:22   

Akwarium z welonami, woda o twardości powyżej 20 stopni niemieckich, zasadowa. Podłoże to żwir rzeczny, bez żadnych dodatków. Zwartki (balansea, aponogetifolia) i żabienice rosną ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie

Akwarium z dyskowcami, woda o twardości poniżej 10 stopni niemieckich, kwaśna. Podłoże to piasek kwarcowy z kulkami gliniano-torfowymi. zwartki i limnophila rosną razem, w odległości kilku centymetrów od siebie.

Cryptocoryne wendtii green i brown miałem też w roślinniaku kiedyś, i też nie zauważyłem żadnych negatywów takiego doboru zielska. Być może miałem szczęście i ta zwartka takich właściwości nie ma. Ja chyba czytał o tych dużych zwartkach (aponogetifolia, balansea) i o ich właściwościach.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-01, 12:28   

Korzeniami?
Może też ale czy tylko?
Ja dla próby stawiałam blisko siebie w doniczkach tak, że prawie się stykały liśćmi, amazonkę i kępkę zwartek falisto listnych.
Amazonka z miesiąca na miesiąc miała coraz krótsze liście.
Czy to przypadek?
 
 
MichałG 


Imię: Michał
Wiek: 34
Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2013-05-01, 12:41   

ratafia napisał/a:

Ja dla próby stawiałam blisko siebie w doniczkach tak, że prawie się stykały liśćmi, amazonkę i kępkę zwartek falisto listnych.
Amazonka z miesiąca na miesiąc miała coraz krótsze liście.
Czy to przypadek?


Wydaje mi się, że inna jest tego przyczyna. Jaka? Zapewne brak jakiegoś pierwiasta w wodzie.

Po lewej stronie mojego akwarium mam około 30 zwartek, a obok nich z 50 Sagittaria subulata, żabienice i inne rośliny i nie widzę,żeby coś się działo niepokojącego. Ĺťabienica non stop puszcza młode sadzonki, a sagittaria kwitnie.

Dla zobarazowania:



i pierwszy kwiatek sagittaria. Później codziennie miałem po 2-3 kwiatki, ale nie chciało mi się już fotografować.



Obecnie szykuję się do restartu, bo ciężko utrzymać perfekcyjną czystość w tak zarośniętym akwarium.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-01, 19:13   

Po prawdzie to nie mam podstaw żeby zaprzeczyć temu, co napisałeś.
Woda w tym akwarium to było czyste RO z minerałami Preisa.
W akwarium z dyskowcami jedyny nawóz, który dodawałam czasami to siarczan potasu.
Wpadła mi wtedy w ręce książka Diany Walstad i postanowiłam sprawdzić jak to jest z tą allelopatią.
Nie miałam możliwości żeby to zrobić profesjonalnie, chciałam się jedynie przekonać czy to prawda, co pisała - wyszło mi że prawda. :-D
Ale zdaje sobie sprawę, że to czysta partyzantka. :-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-01, 19:35   

Rośliny i czyste RO? Kaśka nie rób im tego.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-05-01, 19:36   

minerały Preisa to chyba nie czyste Ro :mrgreen: no i jeszcze potas + to co dyski ..
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-01, 19:45   

Czyste RO to chyba twardości ZERO są?
Reszta to dodatki.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-01, 19:49   

Te minerały zapewnie twardość podniosły nieco. Nie mniej lepsze efekty (i warunki dla roślin) otrzymujemy mieszając RO z odpadem. Jak czyste RO RO, to same minerały nie wystarczą, trzeba jeszcze mikroelementy niezbędne roślinom dostarczyć.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-01, 19:54   

adamn napisał/a:
Rośliny i czyste RO? Kaśka nie rób im tego.
Adam


Ja na tym Preisie leciałam ze dwa lata, do póki nie skapowałam, że szkoda kasy, że to samo mogę zrobić korzystając w wody wodociągowej przepuszczonej przez węgiel. Widać wolno myślę. :-)
15 ml tego proszku na 100 litrów to okoł 5 dGH, twardość węglanowa około 1 dKH, jeszcze kwasu musiałam kapnąć żeby pH było jak Bóg przykazał.
PS. O rośliny nigdy nie musiałam się martwić, jakoś tak jest że mi same rosną.
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2013-05-02, 13:12   

Preis fainy produkt, szczególnie jak chce się bazować tylko na RO + sole. Można się zupełnie odciąć od wodociągowej.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-02, 14:28   

Sylwester napisał/a:
Preis fainy produkt, szczególnie jak chce się bazować tylko na RO + sole. Można się zupełnie odciąć od wodociągowej.

precyzja wypowiedzi. Wpierw musi być wodociągowa by była RO.
WNIOSEK - wodociągowa będzie zawsze. No prawie zawsze bo studnie niektórzy mają.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-02, 16:07   

A i tego Preisa można zastąpić z powodzeniem kilkukrotnie tańszymi mineralizatorami do wody RO rodzimych producentów.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-02, 17:14   

Rafal napisał/a:
rodzimych producentów.

A co? Jest zakaz pisania "z imienia i nazwiska" o takich producentach.
Jeśli nie to popierajmy swoich!
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-02, 17:28   

Oczywiście, że nie.
Ja używałem w akwarium z paletami, jak nie mieszałem RO z odpadem, mineralizatorów od http://akwanawozy.com.pl - wybór jest dość szeroki, możemy wybrać sobie o takich parametrach jak potrzebujemy, także z dodatkiem potasu, żelaza, azotu czy fosforu (wedle potrzeb). Obecnie używam tylko w krewetkarium, tam mieszać wody nie mogę, bo już wykończyłem w ten sposób prawie całą obsadę krewetek po jednej z podmian.
Przyzwoity jest też produkt Hydro Mineral Aqua-Artu (choć nie wiem, jak cenowo w porównaniu z Preisem wychodzi), do roślin koniecznie w połączeniu z Mikro (nawóz mikroelementowy do wody RO) - daje się go tylko do podmienianej wody.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,87 sekundy. Zapytań do SQL: 9