DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Nicienie i Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja.
Autor Wiadomość
Domisia
[Usunięty]

  Wysłany: 2013-02-01, 03:12   Nicienie i Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i moja.

1) Zbiornik:
- pojemność litrów nieco ponad 400 l
- od kiedy zbiornik funkcjonuje 10 miesięcy
- wymiary - (ścięty prostopadłościan) 112cm tył/90 cm przód na 65 cm wysokość, 55 cm szerokość podstawy
- rodzaj (roślinny, sterylny) roślinny
- rodzaj podłoża kwarc

2) Woda:

- kwasowość (pH) 6,7-6,8
- twardość węglanowa i ogólna KH 4, ogólnej nie znam
- wielkość związków azotowych NO2 - 0, NO3 - 3, amoniak - 0
- temperatura wody 28-29 C
- częstotliwość i wielkość podmian wody - raz w tygodniu 20% plus codzienne dolewki ok 1-2 L
- sposób przygotowania wody do podmian RO z kranówką (40/60%)
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość .... 7 dysków ( w tym 2 dzikie), 6 średnich, do 15 cm i 1 maluch, neony czerwone i diamentowe łącznie ok 50, kiryski adolfa i sterby po 5, 3 otoski, 2 Panaque sp. L204, Hemiancistrus guahiborum L106, 3 bocje wspaniałe, 2 labeo bikolory, 2 brzanki denisona i rak - Cherax sp. (Blue Moon Lobster)

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) .... - granulaty Tropicala i spirulina 2 razy dziennie, mix mięsny stendkera, co kilka dni.

4) Wygląd, wielkość i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu): od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.) .... ryby nie zachowywały się jakoś dziwnie, poza maluchem, blue diamondem, który od początku nie chciał jeść, siedział za korzeniem i miał ciemne kolorki. Dzikusy czasami ciemniały, ale u nich to akurat normalne. Przynajmniej u moich. Odchody normalne, czerwone, zbite, nie zauważyłam odbiegających od normy, typowych dla chorób pasożytniczych.

5) Sprzęt w zbiorniku (wyposażenie zbiornika w filtry, sumpy, częstotliwość czyszczenia, rodzaj wkładów filtracyjnych, nawożenie CO2 , grzałki) .... EHEIM Prefessionel 3 2080 (1200 XL) plus EHEIM Professionel 3 2075, w środku ceramika różnej wielkości, gąbki i waty oraz wkład obniżający poziom PO4, system dozowania CO2 Sera Seramic, 2 bąbelki/s, grzałki odrębnej brak, jako że pierwszy filtr ma ją wbudowaną i na bieżąco podgrzewa filtrowaną wodę do żądanej wartości, ozonator Tropical Aquarium Purifier Philipsa dla akwa 400-700L, aktywny kilka razy dziennie po 30 min.

6) Ostatnio dokonane zmiany (zakup nowych ryb, roślin, czy robiono kwarantannę i w jakim czasie, zmiana podłoża, dodanie korzeni itp.) - ostatnio doszedł tylko mały dyskowiec blue diamond. Bez kwarantanny, jako że naiwnie myślałam, że skoro z tego samego źródła co większość pozostałych, a tamte w kwarantannie nie wykazały nic niepokojącego, to mi się upiecze... no i się chyba nie upiekło, choć nie mam pewności, że to on przywlókł nicienia.

7) Zdjęcia ryb o ile mamy taką możliwość .... i ewentualnie FILM który pokazuje to czego niekiedy sam AUTOR nie dostrzega
NAJWAĹťNIEJSZE:
- czy właściciel ostatnio leczył ryby na własną rękę, czym i jak dawno ... w badanym kale losowo wybranej ryby znalazłam 1 żywego nicienia w kolejnych kupkach widziałam niewiele owalnych kształtów, które przypominały korkowaną buletkę. Przypuszczalnie to jaja nicienia. Dyski odłowiłam do akwa kwarantannowego (110L) 29 stycznia podałam Quadrosol w dawce 20ml na 100 l. Lek ten jest belgijskim odpowiednikiem levamisolu 10%. Tę dawkę jako najskuteczniejszą podano w kilku miejscach na kilku forach.

Krótko po zaaplikowaniu lekarstwa część dysków znacznie pojaśniała (zwłaszcza tęczówki oka), a część nieznacznie pociemniała (dzikusy i blue diamond). Wszystkie zrobiły się za to bardzo nerwowe i płochliwe. W swojej małej kolekcji mam też dziwadełko - albino red spotted - import z Tajlandii bądź Filipin (nie pamiętam) i on najgorzej zareagował na lek, kilka razy porządni obił się o ścianki akwarium i próbował wyskoczyć z wody. Po nim w nerwowe pływanie po akwarium zaangażowały się inne ryby. Pierwszą noc spędziłam niespokojnie, ponieważ co jakiś czas dało się słyszeć łomot pokrywy akwarium i uderzanie o ścianki. Około 4 rano złamałam się i wymieniłam 20 l wody. Trochę to pomogło, ponieważ po tym czasie nie słyszałam żadnych niepokojących odgłosów. Rano zauważyłam, że u dzikusków utrzymuje się pociemnienie z jaskrawożółtego na jasny brąz, a dyski, którym pojaśniała tęczówka oka, wciąż taką ją mają. Od czasu do czasu pływają niespokojnie, ale co do zasady pozostają w miejscu przy dnie akwarium.
Wrzuciłam dosłownie kilka granulek pokarmu i w ogóle go nie ruszyły. Dziwne, bo do tej pory wszystkie, poza blue diamondem, miały raczej nienasycony apetyt. :(

Czy zastosowana dawka jest w porządku i czy taka nerwowa reakcja na lewamizol jest normalna?

Badanie mikroskopowe każdego złapanego kału, a było tego niewiele, wykazało jednego żywego nicienia, nie zauważyłam (a może nie umiałam zauważyć) żadnego padłego.
Oto fotki niechcianego gościa:
nicień1
nicień2

A teraz prośba o pomoc - upewnienie mnie, albo wyprowadzenie z błędu. Czy to coś na zdjęciu pod linkiem poniżej to jajo nicienia?
czy to jajo?
Tu i ówdzie można znaleźć opis, że wygląda ono jak butelka z korkiem. No i to mi tak wygląda... czy się mylę?

Będę wdzięczna za pomoc...

pozdrawiam,
Dominika
Ostatnio zmieniony przez 2013-02-01, 12:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 07:59   

To norma i oznacza, że lek działa. U mnie około tygodnia nic nie jadły, za to później atakowały moje palce jak piranie ;-) Jakieś 3-4 dni po podmianie wody powinno im przejść. Nie ma czym się przejmować.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 12:32   

Dzięki Klay :)
Rozumiem brak apetytu, sama rzadko mam ochotę coś zjeść kiedy mnie faszerują lekami, ale czy u Ciebie też były takie nerwowe, obijały się o ścianki i próbowały wyskoczyć?

No i co z tym zdjęciem jaja - nie jaja? Czy ktoś wie co to za stwór natury?

pozdrawiam,
Dominika
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 13:34   

Dominiko, tak działa Levamisol i nic z tym się nie zrobi. Od dawna wiadomo, że po nim ryby stają się płochliwe, zmieniają kolory itp. Nie martw się, to tylko oznacza, że lek działa.

To troszkę przypomina osłonkę jaja nicienia a nie samo jajo. Patrz dalej "w odchody", może coś przeoczyłaś.
 
 
andzio65 

Imię: Andrzej
Pomógł: 4 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 82
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2013-02-01, 14:32   

Domisia napisał/a:
wygląda ono jak butelka z korkiem

Ale korki z dwóch stron. To tak jakbyś złączyła dwie butelki dnami i oczywiście nie takie długie, a bardziej zbliżone do elipsy.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-01, 14:55   Re: Nicienie i Quadrosol 10% - wzmożona nerwowość ich i m

Domisia napisał/a:
...Dyski odłowiłam do akwa kwarantannowego (110L) 29 stycznia podałam Quadrosol w dawce 20ml na 100 l. Lek ten jest belgijskim odpowiednikiem levamisolu 10%. Tę dawkę jako najskuteczniejszą podano w kilku miejscach na kilku forach.


primo jak odpowiednik to działa na to samo.Sekundo nie
Quadrosol a Quadrisol
Quadrosolu nie ma.
co jest nizęj kliknąć
K L I K N I J

działanie jednego Quadrosilu i levamizolu jest odmienne i dlatego stany jak w tytule mogą się pojawiać.

Jak działa levamizol i na co to tu

http://discusforum.adamn....der=asc&start=0

a leczenie i dawkowanie to tu

http://discusforum.adamn....hp?t=52&start=0

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 18:20   

Witam,
Niestety po powrocie do domu zauważyłam maleństwo, tj. blue diamonda swobodnie poddającego się nurtowi wody z filtra... :( Był widocznie za słaby długim okresem bez pokarmu...

Serdeczne dzięki Andrzeju za doprecyzowanie w kwestii jaj. Niestety (bądź) stety nie widziałam zauważalnej ilości takiego kształtu jak opisujesz. A próbki obserwowałam po kilka razy dość dokładnie.

Adamie, moja pierwsza reakcja na nazwę leku była dokładnie taka jak Twoja i mój luby zebrał bury, że nie potrafi zamówić u weterynarza o co go prosiłam. Po odbiór leku pojechałam z nim i mym oczom ukazała się butelka QUADROSOLu. Lekarz wyjaśnił mi, że jest to lewamizol 10%. Leku pod nazwą Levamisol o stężeniu 10% nie miał w wykazie leków, a jedynie o ile dobrze pamiętam 7,5% albo 8,5%. Zapewnił mnie, że to jedno i to samo. Dodał tylko, że pierwszy raz się styka z podawaniem tego leku rybom w walce z nicieniami. Zazwyczaj tu sięga się po inne specyfiki, ale nazwy w żaden sposób nie byłam w stanie zapamiętać.
Niedowiarkom załączam fotkę leku
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 19:23   

Wstawiam aktualne fotki ryb. Siedzą pociemniałe w kącie akwarium...




Dodatkowo na dnie akwarium zauważyłam dziwne mlecznobiałe odchody


Przyjęłam przepis na leczenie, zgodnie z którym dawka leku wynosi 20 ml/100l, czwartego dnia 50% podmiana, piątego i szóstego po 25%, siódmego dnia wszystko od nowa. Wydaje mi się, że w drugim cyklu nie podam dawki 20l/100l leku, a znacznie mniejszy, połowę.

Czwarty dzień po podaniu lewamizolu wymagający 50% podmiany będzie jutro. Powinnam zacisnąć zęby i zaczekać do jutra, czy lepiej podmienić dziś ?

Dodam tylko, że to moje pierwsze leczenie ryb i mimo, że przeczytałam mnóstwo na ten temat, w obliczu zdechłego diamonda i tragicznej zmiany w wyglądzie i zachowaniu ryb już nie jestem pewna tego co robię...
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 19:32   

Odchody weź pod lupę, powinny być w nich martwe nicienie. Przy podmianie, nie zapomnij wyczyścić filtrów ! To bardzo ważne.

Piekne, dorodne placki ... nic im nie będzie i nie martw się.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-01, 20:33   

Dzięki Klay za wsparcie :)
Codziennie zbieram odchody zanim zdążą się rozłożyć na drobne elementy, by ewentualnym ich mieszkańcom utrudnić rozejście się po akwa i zainfekowanie ryb. Wata z filtra jest wymieniana prowizorycznie co 2 dni. W odchodach nie zauważyłam nic niepokojącego, ot obwódka i nic w środku...
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-02, 11:37   

Domisia napisał/a:

- twardość węglanowa i ogólna KH 4, ogólnej nie znam

Quadrosol w dawce 20ml na 100 l. Lek ten jest belgijskim odpowiednikiem levamisolu 10%. Tę dawkę jako najskuteczniejszą podano w kilku miejscach na kilku forach.

twardości to to samo więc znasz.
jeśli to jest levamizol a internet o nim ani na jednej stronie nie wspomina to .. ale jak tak jest faktycznie to dałaś za dużą dawką w pierwszym dniu. Nie potrzebnie katowałąś ryby. Do tego pewnie cała woda była nowa i światło zapalone i filtry też nowe i normalne natlenianie.

Domisia napisał/a:

Przyjęłam przepis na leczenie, zgodnie z którym dawka leku wynosi 20 ml/100l, czwartego dnia 50% podmiana, piątego i szóstego po 25%, siódmego dnia wszystko od nowa. Wydaje mi się, że w drugim cyklu nie podam dawki 20l/100l leku, a znacznie mniejszy, połowę.

Czwarty dzień po podaniu lewamizolu wymagający 50% podmiany będzie jutro. Powinnam zacisnąć zęby i zaczekać do jutra, czy lepiej podmienić dziś ?

Dodam tylko, że to moje pierwsze leczenie ryb i mimo, że przeczytałam mnóstwo na ten temat, w obliczu zdechłego diamonda i tragicznej zmiany w wyglądzie i zachowaniu ryb już nie jestem pewna tego co robię...

zapomnij o starym bierz się za nowe przepisy
http://discusforum.adamn....hp?t=52&start=0

Podtrułaś ryby.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-02, 12:24   

Adamie, dzięki za zainteresowanie moim problemem.
Internet wspomina o quadrosolu, owszem, nawet sporo, tylko polski google jakoś nie za bardzo. Wystarczy jednak wpisać "quadrosol prodivet" i wyskoczy nam sporo informacji.

Zrobię jak radzisz, przejdę na Twój sposób leczenia. Ryby, które zostały przed podaniem leku chętnie jadły, więc spróbuję podać lewamizol w karmie.

Mam tylko pytania doprecyzowujące - lepiej zapytać uprzednio, niż wpadać wpanikę...
- czy nową kurację zacząć od razu, po podmianie wody i usunięciu resztek poprzedniej dawki, czy dać rybom odsapnąć, jeśli tak to jak długo?
- czy powinnam podać lewamizol też do akwarium ogólnego (lepiej w karmie czy do wody)? Jest ryzyko, że denne rybki mogły coś podłapać? Mam w nim trochę korzenia i nieco roślin. Niżej aktualne foto dla zobrazowania o czym mówimy...


Pozdrawiam,
Dominika
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-02, 13:21   

Zrób kontynuację kuracji czyli część będzie zgodnie z Twoim przepisem, reszta zgodnie z Adama. Inaczej skatujesz ryby lekami a to im niepotrzebne.

Osobiście jestem przeciwny odławaniu ryb podczas kuracji na pasożyty. Wiadomo, że są one obecne w zbiorniku ogólnym (filtr, żwirek, rośliny), wg mnie daj dawki leku także w zbiorniku ogólnym i wyczyść dobrze filtry przed i po kuracji. To bardzo ważne.

Ładny zbiorniczek - fajnie żeś to sobie wymyśliła. Jak masz zdjęcia jakie masz rozwiązania techniczne i gdzie poukrywane - zakładaj wątek w galerii :-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-02, 13:36   

Tło w akwarium :?:
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-02, 13:37   

Ścianka 3D.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11