DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Nie gojąca się rana
Autor Wiadomość
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2012-11-21, 23:14   Nie gojąca się rana

Witam. Od kilku tygodni jeden z dyskowców ma ranę, której nie mogę wyleczyć. Proszę o podpowiedź co najlepiej zastosować. Rana była przed restartem.
1) Zbiornik:
- pojemność litrów .... 550 l
- od kiedy zbiornik funkcjonuje .... po dezynfekcji od 3 tygodni
- wymiary .... 200x50x55
- rodzaj (roślinny, sterylny) .... roślin brak, dwa mangrowce
- rodzaj podłoża .... cienka warstwa kwarcu

2) Woda:

- kwasowość (pH) .... 6-6,5
- twardość węglanowa i ogólna .... 2-4, około 10
- wielkość związków azotowych .... 10-15
- temperatura wody .... 27
- częstotliwość i wielkość podmian wody .... co tydzień 100l
- sposób przygotowania wody do podmian .... 70% RO + 30% kran
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość .... dyskowce 11 szt, razem 8 miesięcy, 14-18 cm, kirys sterbay

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) .... d-50, discus gran, spirulina forte, mix własnej roboty, 3-4 razy na zmianę

4) Wygląd, wielkość i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu): od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.) .... od kilku tygodni, zachowuje się nornalnie

5) Sprzęt w zbiorniku (wyposażenie zbiornika w filtry, sumpy, częstotliwość czyszczenia, rodzaj wkładów filtracyjnych, nawożenie CO2 , grzałki) .... dwa kubły, dwa mechaniki czyszczone co drugi dzień na zmianę

6) Ostatnio dokonane zmiany (zakup nowych ryb, roślin, czy robiono kwarantannę i w jakim czasie, zmiana podłoża, dodanie korzeni itp.) .... brak zmian

7) Zdjęcia ryb o ile mamy taką możliwość .... i ewentualnie FILM który pokazuje to czego niekiedy sam AUTOR nie dostrzega
NAJWAĹťNIEJSZE:
- czy właściciel ostatnio leczył ryby na własną rękę, czym i jak dawno ... przecierałem ranę rivanolem przez kilka dni
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-22, 07:44   

Nie jestem ekspertem , ale to wyglada , ze bakterie u ciebie hulaja . Jedna dobra rada , jak masz microskop to bierz sie do roboty i wrzuc cos dla Adama. Moga byc jescze inne niespodzianki.
 
 
miras55 


Imię: Mirosław
Wiek: 37
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 53
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2012-11-22, 09:31   

Ja proponuje kąpiel w manganian potasu , co 2 dzień co do dawki pół tabletki na 25 L , i powiano pomóc .
ale poczekaj na Adama
_________________
Akwarystyka to moje życie !
pozdrawiam !
miras !
 
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2012-11-22, 14:32   

Ryszard napisał/a:
wyglada , ze bakterie u ciebie hulaja
poczekam, zobaczymy, bo sam nie chcę robić doświadczeń na rybach
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-22, 15:42   

Nie kąpiel w KMnO4 a przymoczka czyli:
- 2 kryształki nadmanganianu na 10 kropel wody i jak się rozpuści to ryba w siatce na mokry ręcznik i bagietka do uszy jej ranę 20 sekund traktujesz. Potem na ranę detreomecynę w maści nakładaną palcem. Tak przez 3-4 dni i samą maścią.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2012-11-22, 19:26   

detreomecyna 1 czy 2%
adamn napisał/a:
2 kryształki nadmanganianu na 10 kropel wody i jak się rozpuści to ryba w siatce na mokry ręcznik i bagietka do uszy jej ranę 20 sekund traktujesz
jeden zabieg w ciągu dnia?
adamn napisał/a:
Tak przez 3-4 dni i samą maścią
Adam raz na dzień, czy częściej smarować?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-23, 13:18   

raz dziennie ale jak zobaczysz, że na drugi dzień jakaś wata w ranie się pojawia to oba smarowania co dnia. Miejsce smarowania maścią przetrzyj wcześniej delikatnie bagietką z watą. Maść się lepiej nałoży.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2012-11-29, 21:57   

Mija dziś czwarty dzień leczenia. Rana smarowana raz dziennie (waty nie było) wcześniej przecierana bagietką. Nie widzę znaczącej poprawy, chyba ze potrzeba więcej czasu. Czy przerwać smarowanie?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-30, 15:34   

smaruj jeszcze co drugi dzień. A do pokarmu dla tej ryby daj levamizol w granulacie tez przez 3-4 dni.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2013-01-17, 15:20   

Starałem się robić wszystko jak polecił Adam, ale coś jest nie tak. Rana przez kilka dni po leczeniu zmniejszyła się, a po tygodniu może po 10 dniach znowu się obierała i wyskoczył guzek na boku, wielkości ziarnka pieprzu. Co mogę dla tej ryby zrobić żeby z tego wyszła. Adam może masz sposób na tego "syfa". Proszę o pomoc.
Śluz x 160
http://www.youtube.com/watch?v=w1A-67aaCNI
Wycinek ze skrzela x 160
http://www.youtube.com/watch?v=azoA9z5_yAg
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-17, 18:50   

:shock:
ryba już chyba jest ślepa bo ma białą źrenicę. Nie chcę Cie martwić ale skrzela takiej ryby powinny być jak pióropusz u Apacza a nie zżarte przez bakterie, gdzie obrysu nie widać i do tego zapchane śluzem i z krwistymi końcówkami. Jest też trochę grzyba ale mało. Są tam bakterie tak jak w tych ranach. Jakie to trudno określić. Jest ich tyle a różnie działają. I różnie się leczy. Jak chcesz możesz poeksperymentować z tą co ma już takie zmiany i do osobnego ją daj z nową wodą i na 30 litrów 1,5 tabletki bactopuru. Na trzeci dzień połowa dawki.
I niech tak siedzą. temperatura 28. Na pewno nie są to te bakterie co mi ostatnie heckle w dzień trawiły do ości.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2013-01-17, 19:30   

Dzięki Adam, oko tylko tak wyszło, takie fotki wyszły. Już leję wodę, 60l i 3 tabletki (baktoforte S) pewnie o nich myślałeś pisząc bactopur. Jeśli ja się wychyliłem popraw.
 
 
miras55 


Imię: Mirosław
Wiek: 37
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 53
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2013-01-17, 22:15   

Ja bym spróbował jęczę w kąpiel manganianie potasu dodatkowo ,
powiedzmy co 2 dzień może się coś poprawi .
_________________
Akwarystyka to moje życie !
pozdrawiam !
miras !
Ostatnio zmieniony przez miras55 2013-01-17, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-01-17, 22:23   

Ratuj rybę jeśli jest jeszcze szansa na jej ratunek !
ps miras nie obrażaj się, ale morze to jest np Bałtyckie
 
 
miras55 


Imię: Mirosław
Wiek: 37
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 53
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2013-01-17, 22:28   

michal.l napisał/a:
ps miras nie obrażaj się, ale morze to jest np Bałtyckie

spoko
_________________
Akwarystyka to moje życie !
pozdrawiam !
miras !
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10