DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przygotować (odkazić) rośliny po kupnie
Autor Wiadomość
rludzik 
dyski to moja miłość i przekleństwo

Imię: Roman
Wiek: 39
Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 14
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2012-11-23, 17:57   Jak przygotować (odkazić) rośliny po kupnie

Witam wszystkich
Mam wielkie i nurtujące mnie pytanie jak zakupione rośliny z różnych źródeł włożyć do akwarium ogólnego by nie przenieść pasożytów, grzybów itp.
_________________
250 l , 720 l i kilka ;) kochanek
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-23, 19:28   

kwarantanna to podstawa bo kąpiele w KMnO4 czy perhydrolu nie zabijają cyst czy jaj.
Chyba, że rośliny emersyjne ze szklarni to wtedy nadmanganian i płukanie i akwarium
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-23, 19:46   

Adam moglbys nam przyblizyc znaczenie slowa "Kwarantanna" dla roslin i co nalezy w tym czasie robic .
 
 
rludzik 
dyski to moja miłość i przekleństwo

Imię: Roman
Wiek: 39
Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-11-23, 21:29   

Adamie jeśli możesz rozwinąć są myśl nad moczeniem w nadmanganianie i penhydrolu oraz temat kwarantanny (czas,okres)
_________________
250 l , 720 l i kilka ;) kochanek
 
 
Ruuteek 

Imię: Jakub
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-24, 00:47   

Dokładam się z gorącą prośbą bo o przepis na odkażenie baniaczka 500l z oszczędzeniem roślin z :

1) nicieni
2) owsików
3) bakterii
 
 
Maniek 

Imię: Mariusz
Wiek: 39
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 447
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-11-24, 08:53   

Baniak perhydrolem traktujesz, a rośliny leczysz tak jak ryby w osobnym zbiorniku.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-24, 15:59   

Jak robię w ten sposób.

Rośliny do wiadra i kąpiel w neguvonie jak przepis, później do akwarium (samo szkło i doniczki) i kuracja metrem jak przepis tylko, że temp 28* a nie 33*, po tygodniu poprawka z neguvonu w tym czasie odkażam małe akwarium (te w którym były rośliny) perhydrolem, świeża woda, rośliny po kąpieli doń i powtórka metrem. Później siedzą miesiąc w akwa i czekają. Na koniec dla pewności odkażanie perhydrolem. Wiaderko z wodą, rośliny i dolewam powoli perhydrol do wody aż zaczną pokazywać się bąbelki oraz usłyszę charakterystyczne "pszzz", czekam 10 minut i płuczę. Jest trochę zabawy, ale lepiej bawić się z roślinami niż z rybami.
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 10:02   

Stosować kuracje lekami w stosunku do roślin to trochę droga zabawa, ja dezynfekuje chloraminą, nawet jak cos tego nie wytrzyma (co sie rzadko zdarza) to i tak wychodzi taniej niż antybiotyki :-)

Dawkuje 0,5g /1l, mocze 24h
Pozniej wymiana wody 100% i dla pewnosci neutralizacja antychlorem.

ps.
do dezynfekcji sprzetu uzywam dawek o 100% wiekszych.
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2012-11-29, 11:14   

Panowi dobre przepisy warto zapisać w osobny wątek gdzie tylko ADMINISTRATOR może coś zmienić i dodać . Oczywiście , że z tego co my doświadczamy . A dlaczego osobny wątek i dlaczego Administrator , a dlatego żeby w nim nie było za dużo zbędnych rzeczy . Jasne jest to że swoją drogą musi istnieć też ten dział po to żeby pisać .
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-29, 11:25   

Śpiesz się powoli i baw się cy.....
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-29, 12:01   

porlock napisał/a:
Stosować kuracje lekami w stosunku do roślin to trochę droga zabawa, ja dezynfekuje chloraminą, nawet jak cos tego nie wytrzyma (co sie rzadko zdarza) to i tak wychodzi taniej niż antybiotyki :-)

Dawkuje 0,5g /1l, mocze 24h
Pozniej wymiana wody 100% i dla pewnosci neutralizacja antychlorem.

ps.
do dezynfekcji sprzetu uzywam dawek o 100% wiekszych.


Drogo jeżeli rośliny byłyby leczone w akwarium 100 litrowym. Ja mam małe akwarium 25litrów, więc po przeliczeniu metronidazolu wyszło 1,2 tabletki ;-) Dla pewności dałem dwie :->
 
 
Jimbim 


Imię: Łukasz
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 147
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2012-11-29, 13:21   

Najlepiej kupować rośliny z hodowli trzymane bez ryb i ślimaków lub z hodowli in vitro kilkanaście dni dla pewności kwarantanny i powinno być ok.
_________________
Pozdrawiam
Jimbim
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2012-12-13, 20:35   

porlock napisał/a:

porlock napisał/a:
Stosować kuracje lekami w stosunku do roślin to trochę droga zabawa, ja dezynfekuje chloraminą, nawet jak cos tego nie wytrzyma (co sie rzadko zdarza) to i tak wychodzi taniej niż antybiotyki

Dawkuje 0,5g /1l, mocze 24h
Pozniej wymiana wody 100% i dla pewnosci neutralizacja antychlorem.

ps.
do dezynfekcji sprzetu uzywam dawek o 100% wiekszych.


Drogo jeżeli rośliny byłyby leczone w akwarium 100 litrowym. Ja mam małe akwarium 25litrów, więc po przeliczeniu metronidazolu wyszło 1,2 tabletki Dla pewności dałem dwie


Ale czy to daje 100% pewności? Bo w porównaniu do tego :
Łukasz napisał/a:
Jak robię w ten sposób.

Rośliny do wiadra i kąpiel w neguvonie jak przepis, później do akwarium (samo szkło i doniczki) i kuracja metrem jak przepis tylko, że temp 28* a nie 33*, po tygodniu poprawka z neguvonu w tym czasie odkażam małe akwarium (te w którym były rośliny) perhydrolem, świeża woda, rośliny po kąpieli doń i powtórka metrem. Później siedzą miesiąc w akwa i czekają. Na koniec dla pewności odkażanie perhydrolem. Wiaderko z wodą, rośliny i dolewam powoli perhydrol do wody aż zaczną pokazywać się bąbelki oraz usłyszę charakterystyczne "pszzz", czekam 10 minut i płuczę. Jest trochę zabawy, ale lepiej bawić się z roślinami niż z rybami.


Wydaje się mniej skuteczne, ale tylko wydaje, może, że jest łatwiejsze, szybsze. ....
Nie znam działania tych środków, nie było krytyki tych metod, a ja nie wiem czego się czepić. Może lepsza jest 1 opcja, szybsza. Tylko obawiam sie o skuteczność, czy wszystko zlikwiduje.
Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Maniek 

Imię: Mariusz
Wiek: 39
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 447
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-13, 21:14   

Obie skuteczne pewnie, w drugiej wydaje mi sie że rośliną nic nie bedzie, a pierwsza to raczej zastosowanie ma w mocniejszych odmianach - anubiasy, crypto... Ale cenowo to duża rozbieżność.
pozdr
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2012-12-14, 18:28   

Nie urażając nikogo, ja sie pewniej czuję jak Adam skrytykuje te metody, ale widział je.. była krótka notka, on niego- nic więcej
Adam - wypowiadaj się;-) Albo Rafał
Ja jako początkująca liczę na Waszą opinię, ja Wy byście to zrobili ? bo chcę kupić tą roślinkę i jeszcze jakieś mchy.
http://allegro.pl/aponoge...2861316034.html
Będzie dobrze jeśli użyję tą krótszą metodę ?
Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9