DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak robiłem akwarium cz.7 - Oświetlenie LED
Autor Wiadomość
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-03, 02:03   

A teraz przykład, gdzie zastosowałem w celu wybarwienia dodatkowe diody PowerLed o barwie czerwonej i niebieskiej.
Zrobiłem belkę która posiadała 5 modułów PowerLed Czerwona, Biała, Niebieska.
Tak jak na fotografii poniżej.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-03, 02:21   

Belkę wybarwiającą połączyłem razem z belkami białymi i uzyskałem efekty jak poniżej.
Nie będę się wypowiadać czy kolorystyka ładniejsza czy brzydsza, bo to jest tylko i wyłącznie kwestia gustu. A o gustach się nie dyskutuje.

Porówanie poniżej.

Na pierwszej fotografi widoczne są róznice
A - świeci się tylko kolorowa belka 5x3=15W
B - świeci się belka kolorowa 15W oraz belka biała 18W
C - świeci się belka biała 18W

PS Ryb nie krytykujemy - to nie jest przedmiotem opracowania ;-)
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-05, 10:25   

Andrew72 napisał/a:
O duzej pojemności kondensator (np 10x4700u) efekt będzie podobny moze przez 10s by się ściemniał.Kwestia próby i duzo tańsze :mrgreen:


Tak Andrzeju ale przy akumulatorach ściemnianie będzię trwało ok pół godziny (robiłem pierwsze testy na lampce LED 2 Waty z trzema akumulatorami AA) czyli symulacja pełna zmierzchu a nie 10 s ...
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-05, 15:08   

Myślałem że chodziło zeby zapobiedz "zrywów" podopiecznych czyli płynne zgaszenie.
Natomiast to faktycznie nie jest symulacja zmierzchu. Z akumulatorem symulacja lepiej by wypadła i znacznie dłużej
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-13, 17:56   

Kolejna prezentacja belki wybarwiającej połączonej razem z belką białą
Efekty jak poniżej.

Porównanie poniżej.
A - świeci się tylko biała 33W 6500K
B - świeci się belka kolorowa 15W (5białych 5 niebieskich 5 czerwonych)
C - świeci się całość
 
 
dav@2 


Imię: Dawid
Wiek: 45
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 85
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-13, 18:24   

ciekawe jak by jeszcze zielona barwe dodał do takiej belki jak to by wyglądało z rzeczywistości.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-22, 00:18   

Przykład akwarium i potwierdzenie ze rośłiny rosną
 
 
młody 


Imię: Arek
Wiek: 32
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 79
Skąd: Łosośniki
Wysłany: 2013-03-09, 12:33   

Widze ze moje zdjecia sie przydaly ;) Roślinki rosna elegancko :) Jako podłoze mam tylko zwirek kwarcowy i pod roślinki dałem kulki gliniane :) Nie stosowalem zadnych nawozow w płynie ani CO2.
_________________
Pozdro Arek :)
 
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2013-03-09, 12:40   

Arek to coraz bardziej mi się podoba . :mrgreen:
 
 
młody 


Imię: Arek
Wiek: 32
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 79
Skąd: Łosośniki
Wysłany: 2013-03-09, 12:45   

Moim zdaniem dobre rozwiazanie to jest :) duzo pradu nie biora a ładnie mocna swieca (dla paletek wystarczajaco ) jeszcze Andrzej zrobił mi nocne oświetlenie o niebieskim kolorze :) fajnie wyglada wieczorem. No i Andrzej fajnie estetycznie to wszystko robi! :)
_________________
Pozdro Arek :)
 
 
 
Tombo23 

Imię: Tomek
Wiek: 44
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 15
Skąd: Chocianów
Wysłany: 2013-05-03, 15:26   

Andrew72, A ja mam inne pytanie. Oczywiste jest to, że użytkowanie jest tańsze Ledów a jak to się ma do kosztów produkcji (zakupu takich belek).
Posiadam akwarium 450l panoramę, jaki jest koszt takiego oświetlenia ze zmierzchem?
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-05-27, 10:58   

Andrzej, a próbowałeś kiedyś zastosować 10W cree xm-l?
Cena nie jest niska (ok. 25zł za szt na mcpcb), ale jednak moc jest już niezła. Na razie oświetlam nimi krewetkaria na regale - mam założone po 1 szt na 30l zbiornik i wysterowane na ok. 1A, czyli zaledwie 3-3,5W i światła dają naprawdę dużo, na pewno więcej niż 9W świetlówka 6500 aquaela, którą wcześniej stosowałem.
Diodki są podklejone aluminą do radiatora alu (jeleń 10x7x3cm) i przy tej mocy radiator jest ledwie letni, więc żywotność powinna być niezła.
Kolejną modyfikacją jaką będę testował będą kolimatory - chcę wypróbować soczewki TINA3-WW (56st.) i WWW (71st) żeby zlikwidować efekt oślepiania obserwatora i skierować całe światło do zbiornika.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-05-27, 19:08   

A co chcesz uzyskać poprzez montaż kolimatorów?? Chcesz dać więcej światła na daną roślinkę która ma większe wymagania??
Kupując do siebie LED'y też zastanawiałem się nad zakupem kolimatorów i ich zamontowaniu, także sam jestem ciekaw czy w ogóle jest jakiś sens montażu ich w akwarium.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-27, 20:08   

Testowałem 3W - mocno się grzeją. W moich belkach nie mogę ich zastosować bo nie dam rady wychłodzić tego.
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-05-27, 21:23   

Planuję zrobić światło z 2 lub 3 równoległych radiatorów (belek) w które wkleję diody co ok. 10-15cm. Całość będzie podwieszona na linkach ok 20-30cm nad otwartym zbiornikiem, więc przy kącie 125st w xml będzie świeciło na boki zamiast do akwa i stąd planowana próba z soczewkami w zakresie 50-70st. W najbliższym czasie będę dorabiał na xml oświetlenie do mikroskopu, więc zakupię całą serię najmniejszych rozmiarami soczewek z holderami (wspomniane wcześniej TINA od ledil'a) i zanim założę do mikroskopu, to poświecę do zbiornika i obadam która najlepiej pasuje do jakiej wysokości zawieszenia lampy.
Jeśli chodzi o chłodzenie, to przy rozstawie 10-15cm planowany jelonek 7cm szerokości i 3cm wysokości powinien poradzić sobie z rozproszeniem ciepła.
Diód chcę dać więcej niż wynika z zapotrzebowania i dorobię sobie do tego sterowanie prądowe na przetwornicach z regulacją na cyfrowych potencjometrach (I2C) żeby sterować z jakiejś ATMegi. Dzięki temu diody nie będą wysterowane na maksa (obliczę na 50% mocy) i powinny się mniej grzać, a dodatkowo programowo będzie można robić świt/zmierzch czy też sterować max. jasnością.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9