DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
kto zawinił?
Autor Wiadomość
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-02, 06:53   kto zawinił?

Witam wszystkich!
Posiadam dekoracyjne 450l akwarium i 70l sumf.
Po dwóch latach przerwy postanowiłem wrócić do hodowli dyskowców. Zlikwidowałem całą obsadę. Zalałem zbiornik nadmanganianem potasu w dawce 2-3 krotnie większej. Na drugi dzien usunąłem rośliny i zalałem chloramina (dawkowanie 3-4 krotnie większe).Po dwóch dniach wymiana wody, czyszczenie sumpa i filtra, około 40% czyszczenie i wygotowanie podłoża.
Po zalaniu wodą dodałem antychlor i przez dwa dni filtracja przez węgieł aktywny. Sadzenie roślin i 3 tygodnie dojrzewania. Parametry wody Gh-10, kh-2 , ph 6.8-7. temp.28 C.
Zakupiłem w sumie 12 sztuk(wielkość od 5-9 cm)od dwóch hodowców posiadających ryby od piwowarskiego. Przed wrzucenie ryb do zbiornika zbadałem parametry wody w workach.
Od pierwszego hodowcy było wszystko tak jak mi podał - gh-8-10, kh-3 ,ph-6.5-6.8.
U drugiego pojawiły się rozbieżności - nic się zgadzało gh 0, kh-1, ph -poniżej 5.
Do worków stopniowo wlewałem wodę z mojego zbiornika ,po dwóch godzinach ryby już pływały.
U jednej z nich zauważyłem biały nalot na pletwach - pomyślałem ze to efekt niskiego Ph.
Na drugi dzień nalot pojawił się na innych osobnikach od tego hodowcy .Hodowca twierdzi ze to konflikt bakteryjny i kalium załatwi sprawę.
Pobrałem wycinek i pod mikroskop - ichtiosporidioza -załamka!!!
I teraz pytanie:
czy ja coś zrobiłem nie tak?
czy hodowca?
jak szybko rozwija się ta choroba?
co zrobić żeby rozwiązać ten problem?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-02, 08:54   Re: kto zawinił?

raku30376 napisał/a:
Hodowca twierdzi ze to konflikt bakteryjny i kalium załatwi sprawę.
Pobrałem wycinek i pod mikroskop - ichtiosporidioza -załamka!!!
I teraz pytanie:
czy ja coś zrobiłem nie tak?
czy hodowca?
jak szybko rozwija się ta choroba?
co zrobić żeby rozwiązać ten problem?


jak takie coś czytam to nie wiem czy płakać czy się śmiać. Hodowca wie że ma bakterie i takowe oferuje. By to zaszło musi być jedna zasyfiała i druga ryba też. Czyli oba źródła z bakteriami. A dawanie nadmanganianu KMnO4 to chyba na poprawę samopoczucia bo bakterie to oleją jak jego znafffstwo w materii. Co do grzyba masz opis na FO)RUM wystarczy poczytać. Pokaż to akwarium i te ryby. Twój błąd to to że sprawiłeś sobie ryby z dwóch źródeł i jak twierdzi znaffffca obie mają bakterie i stąd konflikt. Trza było każde do osobnego i czekać przepisowo na łączenie po KWARANTANNIE.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-02, 10:45   

to fakt dałem ciała. poniżej baniak.bardzo rzadko pisze na forum, także z góry przepraszam za błędy .
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-02, 20:12   

Witam! Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy ktoś przy leczeniu ichtiosporidiozy stosował inne środki niż chloranifenikol i nystatyne.
Z góry dziękuję za pomoc!
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-04, 12:36   

Baniak nie wygląda źle tylko zmatowienia na płetwach u ryb i częściowe chyba zżarcie ich. No i ten konar zbyt biały by leżał w wodzie długo. A skoro tak to siedlisko wszelkiej zarazy.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-08, 19:58   

Witam!
Ryby przełożyłem do higienicznego. Woda i leki według przepisu nr 2. Na ciele niektórych osobników pojawiły się dziwne plamy. Sa również takie co miejscowo strąciły łuski.
Przepraszam za jakoś zdjęć.
Proszę o rade:
Czy można im jeszcze w jakiś sposób pomóc?
czy są przeznaczone na straty?
Czy mam je odseparować?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-10, 13:37   

jak jedna ma wszystkie mają. Są w osobnym a oprócz bakterii jak twierdził znafffca hodowca mają jeszcze grzyby i flexibakteriozę. Możesz ratować i dać temperaturę 33 stopnie plus 2 gramy metronidazolu co dnia plus 10 ml FMC co dnia przez 4 dni. Do tego łyżka soli kamiennej. Mozę nie wszystkie się uratuje ale .....
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Skurwollo 

Imię: dawid
Wiek: 37
Dołączył: 18 Gru 2016
Posty: 113
Skąd: Pszów
Wysłany: 2020-01-13, 08:15   

Można łączyć leczenie FMC i metro?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-14, 11:08   

a co napisałem?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-17, 17:57   

Witam!
Dziękuję- kuracja pomogła, padły tylko dwa dyski. Ryby jedzą jak piranie ,pływają spokojnie
oddech tez spokojniejszy.
Pobrałem próbkę i no niestety nie wygrałem tej bitwy . Tym razem podam lekarstwa w pokarmie.
Czy sa jakieś przeciwwskazania?Dziekuje Pozdrawiam!
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-20, 12:53   

raku30376 napisał/a:

Pobrałem próbkę i no niestety nie wygrałem tej bitwy

samemu to możesz wiązać buty. Wstaw film bo się okaże że katrupisz ryby i chcesz leczyć colpidia czy innego bakteriożerce.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-20, 17:22   

Witam!
Probka wykazała grzyba (ichtiosponidioze). Leki dodałem do karmy tak jak w przepisie nr 1.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-22, 13:51   

a ta próbka to skąd była? No i nie pisze się że niestety nie wygrałeś tej bitwy ... a oprócz tego .... to dwa inne światy. Metro pomogło co sam napisałeś a grzyba metro nie obłaskawi. Jeśli to grzyb
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
raku30376 

Imię: rafal
Wiek: 48
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: bełchatow
Wysłany: 2020-01-22, 16:21   

Witam!
Spróbuję wyjaśnić jak to było.
Leczylem ryby na grzyba ( ichtiosponidioza) przepis nr 2 czyli leki do wody.
W czasie tej kuracji u niektórych ryb pojawiły się na ciele i pletwach bialawe naloty, stropy, brak łusek ( zdjęcie powyżej). Podałem wtedy bactoforte według zaleceń producenta. Po tym zabiegu ryby zaczęły jeść jak piranie, płetwy wróciły do swoich kształtów, stropy na ciele zniknęła.
Ale po kilku dniach pobrałem wycinek z ogona i okazało się że jeszcze mają grzyba.
Podałem więc leki do żarcia (chloranifenikol i nystatyne).
Dzisiaj kończę podawanie lekarstw. Ryby nie chętnie to jedzą i mają ten nalot na pletwach. Jutro planuje podmiane wody w 50% i odbiorę wycinek z ogona.
Czy coś zrobiłem nie tak?
Czy mogę coś jeszcze zrobić?
Dziękuję!
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-01-24, 08:19   

ja nie wiem co robiłeś bo się pogubiłem. Zdjęć nie ma i jak pisałem samemu to się wiąże buty. No i nie wie czy stosowałeś co napisałem

2020-01-10, 13:37

by wiedzieć na 100% czy ryby mają grzyba trzeba zbadać wycinek skrzela a nie płetwę.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9