DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
250L start zbiornika
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-05, 14:54   

kiedyś w książkach zalecano karmić dyskowce wyłącznie żywym pokarmem. Najlepiej tubifeksem. Jedna belka z białymi czerwonymi i niebieskimi starczy w zupełności.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-22, 08:37   

adamn napisał/a:
kiedyś w książkach zalecano karmić dyskowce wyłącznie żywym pokarmem. Najlepiej tubifeksem. Jedna belka z białymi czerwonymi i niebieskimi starczy w zupełności.

Adam


Moc światełka zmniejszona mocno w całym cyklu dziennym (sterownik światła jednak fajna rzecz). Niebiesko-czerwony pasek nie świeci już cały czas, a tylko trochę - eksperymentuję z porą dnia.

Z wodą jakoś się ustatkowało (atakowałem kwasem). W sumie wyszło, że moja kranówka ma pH ponad 8, więc chyba dość wysoko.

A teraz może przedstawię obecnych mieszkańców:









A tu jest dobrana parka (nie żeby specjalnie, ale młodemu się podobały hehe):





Na początku dość nieśmiało i było chowane gdzie się da. Dodatkowo (chyba) samiec od parki odganiał dwie pozostałe ryby, ale to chyba wynika z faktu, że parka zaczynała w sklepie składać ikrę i zaczynała się obrona. Po dwóch dniach ryby pływają już razem.
Apetyt dopisuje (na początku daję to co dostawały w sklepie (gotowe mrożone serca wołowe). Niedługo skręcimy z młodym coś sami (fajnych przepisów na forum nie brakuje :) )
Ostatnio zmieniony przez SmauG 2017-11-22, 08:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-11-23, 22:36   

Ładne zdjęcia. Ĺťyczę by dobrze się chowały bez zdrowotnych problemów.
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-27, 00:24   

bosman213 napisał/a:
Ładne zdjęcia. Ĺťyczę by dobrze się chowały bez zdrowotnych problemów.


Nie będę dziękował, żeby nie zapeszać. Może kolejne zrobię już tradycyjnym aparatem, na razie emocje górą i szybkie telefonem poszły ;)

Teraz pytanie, czy jeśli ryby uderzają z ikrą, to chyba nie jest taka zła ta woda, co? Czy one będą parły pomimo wszystko, a najwyżej nic z tego nie będzie?

Bo oto po niespełna tygodniu (6 dni) w nowym zbiorniku parka już złożyła ikrę :)

Wiem że na początku marne szanse, ale coś się dzieje. A, no i kompletnie olały stożek, choć stoi niecałe 10cm obok :)







Reszta obsady (w sumie 3 szt, wszystkie mniejsze) jest tak dokumentnie pogoniona, że nie wyłazi z krzaków

 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-27, 00:40   

Zbiornik wygląda teraz tak:



I teraz pytanie, czy jak jest ikra to światło powinno być jakieś przez całą noc? Jakoś nie daję szans innym rybom się do niego dobrać, bo cały czas są schowane w gęstwinie (na zdjęciu widać tylko front jednej hehe).

Jeszcze jedno, widać że samica dba o ikrę, ale podobne zachowanie wykazuje w stosunku do pustego stożka! Czy to może oznaczać że szuka miejsca do ewentualnego przeniesienia później? No bo po co sprawdzać i odmuchiwać pusty stożek? ;)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-11-27, 13:00   

kto w naturze pali światło?
Skąd wiadomo, że to para?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-27, 13:32   

Zastanawia mnie dlaczego opiekujące ryby (na przemian) podpływają do stożka i wykonują dokładnie te same ruchy ("odmuchiwanie") co nad ikrą?
Stożek jest pusty, a przynajmniej ja tam nic nie widzę (mo może jakiś pojedynczy mini ślimak).

Trochę to widać na tym filmiku:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rhss5RKs35A[/youtube]


PS: Tak wiem, muszę umyć szyby. Ale teraz tego nie będę robił, nie chcę straszyć tej pary.
Jak w nocy wszedłem do pokoju i zapaliłem światło to zaraz się ustawiły po obu stronach korzenia, żeby chronić ikrę. To jak ja miałbym je teraz stresować myciem szyb ;)
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-27, 17:41   

adamn napisał/a:
kto w naturze pali światło?
Skąd wiadomo, że to para?
Adam


Oczywiście nikt nie pali :) Chodziło mi raczej o zwiększenie możliwości pilnowania ikry.
Swoją drogą jak się naczytam wszystkich porad to mi się wydaje że w akwariach to inny świat niż w naturze ;)

Co do pary, to już w sklepie miały złożoną ikrę i trzymały się razem, więc założyłem że to para.
Teraz też złożyły ikrę - to nie wystarczy za dowód? :)
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-11-28, 00:11   

Dwie samice też mogą złożyć ikrę i się nią opiekować u mnie robią to nagminnie, może też jedna samica sama jak nie ma pary, mogą też samce, ale wtedy to ikry nie będzie wogóle ;-) takie to wywrotowce z tych ryb. Podczas składania można obserwować pokładełka u ryb i wtedy rozpoznasz który to samiec, a która samica, ale najlepszym miernikiem tego czy to para są larwy wyklute z jaj. Na wejście filtra zewnętrznego na ten smok możesz założyć gąbkę to nie będzie trzeba za często czyścić filtra.
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-28, 00:15   

bosman213 napisał/a:
Dwie samice też mogą złożyć ikrę i się nią opiekować...


Wiele obserwacji przede mną :)
Dziś 3ci dzień i.. ikra zaczyna sukcesywnie znikać :(

bosman213 napisał/a:
Na wejście filtra zewnętrznego na ten smok możesz założyć gąbkę to nie będzie trzeba za często czyścić filtra.


Miałem tak zrobić. Nie zrobiłem na początku i teraz schodzi.. Ale założę, obiecuję ;)
Dzięki za rade :)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-11-28, 09:00   

Jak ikra w drugim dniu zaczyna ciemnieć i widać, że się rozwija. Od 48 do 72 godzin klują się larwy zależy od temperatury. Jak zostaje przezroczysta czy też bieleje to kicha. Wtedy wiemy, że to para czyli łon i łona.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-11-29, 01:02   

adamn napisał/a:
Jak ikra w drugim dniu zaczyna ciemnieć i widać, że się rozwija. Od 48 do 72 godzin klują się larwy zależy od temperatury. Jak zostaje przezroczysta czy też bieleje to kicha. Wtedy wiemy, że to para czyli łon i łona.
Adam


Była ikra - nie ma ikry. Ubywało powoli, tak jakby starannie i sukcesywnie była wybierana.

Zobaczę co będzie, bo jeśli to się będzie często powtarzać to trochę kicha - pozostałe ryby cały czas zapędzone w kąt :(
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-12-04, 08:56   

No i jest kolejna ikra:



Dziś zaczyna się 3cia doba.
Przez noc przybyło białych "kulek" ale też na wielu pojawiły się "ciemne kropki".
Osobnik zwany przeze mnie "samica" nie odstępuje stożka ani na chwilę.

Myślę, że do jutra sprawa ciemnych oraz "bielejących" kropek" się wyjaśni :)
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-12-04, 16:57   

hmm, teraz jest inaczej niż wcześniej.. teraz znika ta ikra z ciemnymi kropkami (niejako) w środku, a zostaje na stożku ta biała.
Ryba którą uważam za samicę prawie zmieniła ubarwienie.. siakaś taka jasna się zrobiła
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-04, 19:32   

masz parę samca i samicę. Zobacz czy te ciemne stare nie przenoszą gdzie indziej bo wygląda jak by się miała kluć.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10