DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
250L start zbiornika
Autor Wiadomość
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-09-30, 19:53   250L start zbiornika

Witam wszystkich. Na imię mam Andrzej i NIE jestem alkoholikiem. Nie stać mnie, bo startuje nowe szkło :p A tak na serio to akwarium ma być syna, a ja mu pomagam (tzn. płacę i zajmuję się wszystkim ;) ) Ponieważ akwarium jest w trakcie uruchamiania poniżej podam to co na dzień dzisiejszy możliwe, a później będą aktualizacje ;) Lecimy: - miejscówka: a więc na początku był pomysł i pod niego szykowane miejsce na nowe akwarium w pokoju syna. Rozbudowa domu pozwoliła na wykorzystanie fajnej lokalizacji (toaleta za ścianą) i miejsce pod akwarium zostało wyposażone w media (woda, ściek, prąd), co powinno znacznie ułatwić mu późniejszą obsługę - wielkość zbiornika w litrach: 250L - wymiary zbiornika: 100x50x50 cm (zakupiony w sklepie Trzmiel we Wrocławiu - pozdrawiam :) ) - od kiedy funkcjonuje: pierwsze zalanie 20.07.2017 - sposób przygotowania wody do zbiornika: 100% kran + późniejsze korekty preparatami - woda i jej parametry: pH na starcie ok 7,5-8 :( stabilizowanie w trakcie - częstotliwość podmian wody: docelowo ok 75L/2 tyg. (do późniejszej korekty w zależności od komfortu mieszkańców) - rodzaj podłoża z podaniem granulacji orientacyjnej w przypadku żwiru: trochę podkładu pod jakąś zieleń, całość przykryta żwirem 6-16 mm - dodatkowe elementy jak korzenie zamki ceramiczne, okręty podwodne, akropol z marmuru czy też tła wewnętrzne czy skały: jeden centralnie umieszczony korzeń (ok 90 cm), innych na razie nie ma takowych w planach - obsadę zbiornika dokładnie ile dyskowców i pozostałych ryb.
Samopoczucie ryb i aktywność: docelowo 6 do max 8 szt. dyskowca, kirys do sprzątania dna obsadę roślinną i nawożenie (jeśli zbiornik nie jest higieniczny): Echinodorus Frank Stoffels, Hygrophila pinnatifida, Alternanthera, Rotala, Mech jawajski na korzeniu. Rodzaj filtracji, jaka i ile: filtr kubełkowy HYDOR PROFESSIONAL EXTERNAL 350 (900L/h). Rodzaj wkładów filtracyjnych: ceramika - ogrzewanie zbiornika szczegółowo: EHEIM 150W. Oświetlenie zbiornika ile i jak długo: LED ALU 8520 (6500K) 2 x 100cm LED ALU 5630 (8500K) 2 x 100cm LED ALU 5630 GROW 1 x 100cm. Nie kupowałem gotowej lampy, stworzyłem konstrukcję własną (taniej i do tego jaka frajda).
Planuje świecić do 12h/dobę (rozważam TC-420, warto?)
Sposób i rodzaj karmienia: do uzupełnienia później. Za wcześnie na pisanie tu o obecnym zbiorniku, choć porażka była.. Wyjeżdżając na wakacje wyłączyłem filtr. Nie pytajcie dlaczego to zrobiłem, wstydzę się odpowiedzieć. W każdym bądź razie miałem już dość klarowną sytuację w środku (był tam tylko zatopiony korzeń), a po 2 tygodniach bez filtra, to w zasadzie wymieniłem wodę, szorowałem korzeń i ścianki, mycie filtra. Prawie jak start od nowa. Będę BARDZO BARDZO wdzięczny za wszelkie słowa konstruktywnej krytyki. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z dyskowcami, ale minęło już parę lat.. Dziękuję za uwagę :) PS: Zdjęcia w kolejnych postach
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-10-01, 20:33   

Witam kolejnego zapaleńca i czekamy na fotki no i na ryby już są jakieś konkretne w planach?
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-01, 22:23   

Będą i zdjęcia :)

Na początku wspomnę, że zbiornik nie jest pod ścianą, ma więc zarówno przód jak i tył. Miejsce pod niego szykowane wyglądało tak:


Za otworem na zbiornik są media (woda, ściek, prąd) - wykorzystałem fakt budowy oraz obecności łazienki za ścianą :)

Cały zbiornik od frontu:

i od tyłu:



Co do obsady to nie mam żadnych konkretów na oku. Najpierw muszę ustabilizować zbiornik, potem będę myślał więcej o obsadzie.

Na korzeniu będzie jeszcze mech jawajski. No może nie na całym, ale tam gdzie ostro i niebezpiecznie dla ryb
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-02, 09:16   

ledy to do solarium czy dla akwarium z dyskowcami?
Widzę, że w zbiorniku są razbory i chyba smukleń. załatwić sobie kwas mineralny zbić kwasowość i wpuszczać ryby. Reszta wyjdzie w praniu. A i rośliny sobie sprawić co by dla dysków były dobre i nie bały się kwaśnej wody.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-02, 09:23   

Adamie a czy Twoim zdaniem LEDy w jakiś sposób szkodzą czy nie dają tego co dawać powinny?
Przed zakupem szukałem opinii i przeważały te, że LEDY są OK. Ale to nie to samo co praktyka..

A co do roślin, to w moim pierwotnym poście chciałem napisać że ten dobór roślin (jak i ich rozlokowanie) trochę przypadkowe i będzie zmieniony.
Szukam teraz właśnie o kwasie, to i zaraz do roślin przejdę.
Dzięki

PS: Adam a w ogóle to dziękuję za pomoc z tym pierwszym postem :)
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-10-02, 09:25   

Ładnie to wygląda. Miałeś już dyskowce to wiesz, że zanim wpuścimy do akwarium właściwego dobrze jest zrobić kwarantannę w osobnym zbiorniku sprawdzić je pod mikroskopem czy nic nie piszczy w trawie a potem już sama przyjemność :-) bo inaczej mogą być kłopoty i kłopoty i... A i z mojego doświadczenia wiem, że jak będą młode ryby to mniej pracy wymaga samo szkło niż w pełni udekorowany zbiornik przynajmniej te kilka miesięcy ale nikt nie mówi, że tak się nie da, grunt by ryby były zdrowiutkie to reszta się ułoży sama. Akwarium ładne a tam za ścianką to ktoś się ukrywa ;-)
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-02, 09:52   

[quote="bosman213"]Ładnie to wygląda. Miałeś już dyskowce to wiesz, że zanim wpuścimy do akwarium właściwego dobrze jest zrobić kwarantannę w osobnym zbiorniku sprawdzić je pod mikroskopem czy nic nie piszczy w trawie a potem już sama przyjemność :-) bo inaczej mogą być kłopoty i kłopoty i... A i z mojego doświadczenia wiem, że jak będą młode ryby to mniej pracy wymaga samo szkło niż w pełni udekorowany zbiornik przynajmniej te kilka miesięcy ale nikt nie mówi, że tak się nie da, grunt by ryby były zdrowiutkie to reszta się ułoży sama. Akwarium ładne a tam za ścianką to ktoś się ukrywa ;-) [/quote]

Hah, faktycznie. Syn skryty niczym glonojad pod korzeniem :)
Drugi zbiornik do kwarantanny gotowy. Trochę gorzej z tym mikroskopem, bo o ile jego jestem w stanie załatwić, to, szczerze wyznając, nie znam się aż tak, żeby stwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Plan jest taki, że zacznę od bacznej obserwacji zachowania i wyglądu. Jeśli będzie ok to będą wtedy trafiać do głównego.
Ogólnie hodowca od którego będę miał ryby zajmuje się tym już od dawna (coś ok 30 lat) i z tego co wiem z innych źródeł nie ma problemu z rybami od niego. Ja swoje co miałem to też od niego i było ok.
A jak się ma przypętać coś później, to już inna historia.

Co do wystroju zbiornika, to rozważałem czyste szkło, ale jednak postanowiliśmy z synem (bądź co bądź to jego szkło) że zaczniemy z korzeniem i jakimś zielonym. Przypadkowo wyszło więcej zielonego, ale tymczasowo, bo zostanie to przeniesione do innego zbiornika (szkoda wyrzucić.. ot wielkopolska ;) )
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-10-02, 10:01   

Ja też się nie znam na robalach ale od czego mamy forum, gdzie wszystko opisane i niezastąpionego Adama co to widział niejedno na szkiełku :mrgreen: A akwarium z podłożem i roślinami niejeden miał i ma i nie narzeka ale jednak jest przy tym więcej roboty.
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2017-10-03, 11:38   

ładnie to wygląda ale roboty z utrzymaniem dyskowców w względnej kondycji będzie sporo. Przy takim podłożu każde zaniedbanie odbije się na dyskowcach.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-04, 13:08   

[quote="ratafia"]ładnie to wygląda ale roboty z utrzymaniem dyskowców w względnej kondycji będzie sporo. Przy takim podłożu każde zaniedbanie odbije się na dyskowcach.[/quote]

Zobaczymy jak będzie. Będę się starał, żeby było jak najlepiej :)

Tymczasem dojechał sterownik światła (TC420) i muszę przyznać, że fajnie to działa. Muszę teraz jeszcze poczytać wątki o świetle, co i jak lubią dyski najbardziej :)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-04, 14:12   

Ledy są dobre ale nie jak w solarium jak masz TY.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-04, 14:16   

[quote="adamn"]Ledy są dobre ale nie jak w solarium jak masz TY.
Adam[/quote]

Adamie ale chodzi Ci o rodzaj czy ilość/moc? Napisz proszę coś więcej.
Jeśli to kwestia mocy to spoko, bo uruchamiając sterownik juz sobie ustawiłem max 85% świecenia.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-10-04, 18:30   

moc i ilość belek. Dlatego Ci glony pojawiały się wcześniej. Dysk to ryba cieniolubna.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-04, 19:59   

[quote="adamn"]moc i ilość belek. Dlatego Ci glony pojawiały się wcześniej. Dysk to ryba cieniolubna.
Adam[/quote]

Aaa, OK. To poeksperymentuję jeszcze z tą mocą (na razie mam symulację dnia, gdzie w ciągu kilku godzin dochodzi do max 85% mocy, żeby po 2 godzinach zacieniać do 40% a potem powoli wygaszać) a jakby tego było za dużo to przepnę 2 paski na oddzielny kanał i w ogóle nie będą świecić.
A i czerwono-niebieska będzie świecić tylko kilka godzin dziennie.

Zastanawiam się tylko gdzie ja to wyczytywałem tą moc jak dobrać, bo jak już wspominałem z kapelusza tego nie wziąłem, tylko z jakiegoś "kącika porad" ;)

Dzięki za wskazówkę :)
 
 
SmauG 


Imię: Andrzej
Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 45
Skąd: Leszno k/Poznania
Wysłany: 2017-10-04, 23:16   

Adam przeliczyłem sobie to i wychodzi, że przy świeceniu wszystkim z mocą 100% mam ok. 85W, czyli 1W/3L wody (taką moc mi zalecano przy wyborze światła).
Jeśli dam po jednym pasku to będzie ok 52,5W, czyli niecałe 1W / 5L wody.

A tą "cieniolubność" optymalną da się jakoś określić w mocy 1W / ile L wody?
Czy po prostu moc dać na max 50% albo odpalić tylko jeden pasek (tyko który) i będzie 1W/~15L wody + trochę "doświecać" czerwono-niebieskim?

Moje paski mają odpowiednio:
1) 8520 - 17W (1mb) x 2 szt.
2) 5630 - 15W (1mb) x 2 szt.
3) GROW - 20,5W (1mb - 75% czerwona 25% niebieska) x 1 szt.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9