DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak robiłem akwarium cz.5 - Sterowanie
Autor Wiadomość
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-21, 01:14   Jak robiłem akwarium cz.5 - Sterowanie

W tej części chciałem opisać jak zrealizowałem sterowanie całym akwarium i dla niektórych będzie to najnudniejsza część :mrgreen: . Sercem automatyki jest szafka sterownicza zabudowana w środku, na drzwiach szafki akwariowej jest kilka przełączników z najbardziej istotnymi funkcjami.
Cały układ jest zbudowany na sterowniku programowalnym Moeller 800. Posiada on 12 wejść cyfrowych w tym 4 wejścia analogowe 0-10V i 8 wyjść cyfrowych oraz 1 wyjście analogowe.
Układ steruje i kontroluje
- spuszczaniem wody
- napełnianie wody
- pomiar i regulowanie temperatury po przez włączanie grzałki
- kontrolę zalania
- sterowanie oświetlenie nocnym i dziennym
Szereg informacji zawsze podane jest na wyświetlaczu. Pewne niezbędne czynności mogę wymusić przez naciśnięcie pstryczka: spuszenie i napełnienie wody, wymuszenie prac grzałki tyle ile fabryka dała, włączenie pełnego oświetlenia, wyłączenie buczka sygnalizującego zalanie.
Kontrolę nad PH wody pełni u mnie Lajon 115 już kilka lat spisuje się bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony przez UserTech 2013-02-19, 12:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-21, 01:16   

Podmiana Wody:
Program który napisałem w sterowniku zmieniał się na przełomie funkcjonowania akwarium. Zrezygnowałem z całkowicie automatyczne podmiany bez ingerencji mojej. Doszedłem do wniosku ze najlepiej spisuje się podmiana półautomatyczna. Polega to na tym ze woda się podmienia w momencie gdy tego ja chcę poprzez załączenie pstryczka. Sytuacje bywają różne czasem dno odmula i w tedy tylko musze dolać świeżej wody, a czasem tylko chce podmienić wodę , a czasem nie chce podmieniać wody przez 3 tygodnie. Wiec automatyczne sztywne zdefiniowany harmonogramu podmian nie zdał egzaminu. Teraz to jest na pstryknięcie. Reszta sama się robi.
Sterownik jak dostanie polecenie to
- spuszcza wodę przez określony czas. U mnie przez czas 4 minuty spuszcza się woda około 80l
Spuszczanie wody dokonuje się przez otwarcie zaworu który posiada siłownik termoelektryczny który jest zamontowany na rurze wylotowej z filtra Tak więc jak się otworzy to pompa pcha wodę do kanalizacji. Czas jaki jest otwarty zawór pilnuje sterownik
- nalewanie wody odbywa się po wcześniejszym spuszeniu. Otwiera się elektrozawór (stosowany od pralek, używam go już 3 lata i jest niezawodny) który powoduje ze woda płynie do filtra RO. Po wstępnym przefiltrowaniu czyli wkłady 5u, Ca, 1u , następuje rozdział wody część idzie bezpośrednio do akwarium ,a druga część do membrany. W ten sposób uzyskuje mieszankę RO i wody surowej co odpowiednich parametrach. Woda na tyle wolno lecie ze zdąży się podgrzać do właściwej temperatury bez szkody dla ryb. Sterownik tu ma niewiele do pracy. Wyłącza dopływ wody po 5 godzinach. Przez zastosowanie otworu w tylniej ściance akwarium woda nigdy mi się nie przeleje.
Nadmiar spłynie do kanalizacji. Wg mnie taki otwór to ja bezpieczniejsza ochrona przed niekontrolowanym przelaniem.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-21, 01:18   

Sterowanie Grzaniem
Zawsze mnie denerwowało to aby zmienić temperaturę w akwarium to trzeba nie tylko moczyć ręce ale pokrętło było trochę obrośnięte glonem i ręce mi się ślizgały i trudno mi było zmieniać nastawy. Po drugie lubię wiedzieć i dokładnie trzymać zadaną temperaturę. I dlatego zbudowałem układ który składa się z czujnika temperatury , przetwornika sygnału, wykorzystanie sterownika i oczywiście grzałki.
Jak to działa:
Grzałkę mam z termostatem który jest ustawiony ma maksymalną temperaturę 34oC lecz termostat pełni tylko i wyłącznie funkcje bezpieczeństwa nie pozwalający grzać bez końca w przypadku awarii.
Właściwe sterowanie pełni sterownik. Pomiar temperatury realizuje element półprzewodnikowy LM35DZ. Ten element mierzy temperaturę 0-100 oC z tym, że wysyła on sygnał liniowy 0-1V czyli 0oC odpowiada 0V a 100oC daje 1V. Natomiast sterownik przyjmuje 0-10V z rozdzielczością 10 bitową czyli 1024. Więc sygnał z LM35DZ zostaje 10 krotnie wzmocniony przez układ „wzmacniacza operacyjnego” LM358. W efekcie otrzymuje pomiar 0-100oC z rozdzielczością 0,1oC. A nas akwarystów paletek interesuje najbardziej przedział 28-36. Wiec sygnał wzmocniony wchodzi na wejście analogowe i tam program sprawdza czy zmierzona temp. jest mniejsza czy większa od zadanej temperatury w sterowniku i wynikowo włącza albo wyłącza grzałkę (po przez przekaźnik).
A najlepsze w tym jest to ze zmiana nastawy temperatury to jest bardzo prosta po przez zmianę parametru w sterowniku .
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-21, 01:22   

Czujniki zalania
Dla bezpieczeństwa zamontowałem dwa najprostsze czujniki zalania wody. Jeden jest pod szafką, a drugi jest na filtrze pod pokrywą. Sady są wykonane z końcówek kablowych
Serce układu jest wykonane na wzmacniaczach operacyjnych który to układ wzmacnia sygnał około 30 razy i załącza w moim przypadku sygnał dźwiękowy. Dzięki temu ze puściłem ten sygnał przez sterownik to mogę sobie regulować w sposób dowolny czas buczenia. Obecnie mam ustawione na 5 min. Po tym czasie serownik blokuje dalsze buczenie bo i po co. Jak nikogo nie będzie w domu to i tak nikt nie zareaguje a jeśli by ktoś spała to ten czas jest wystarczający aby obudzić się.
Dla chętnych podaje schematy mojego wykonania przez sterownik oraz wersje wykonania bez sterownika na przekaźnik. Układ działa poprawnie testując wystarczy mieć zwilżone ręce.


Sterowanie oświetleniem
Sterownik o odpowiednich godzinach załącza oświetlenie ledowe. Mam zrobione dwie belki. Dodatkowo w jednej belce jest zrobione oświetlenie „nocne” niebieski . Tak wiec sterownik zapala i gasi: belkę1 , belkę2 , oświetlenie nocne. (o tym będzie więcej w kolejnej części)
Na żądanie jednym pstryczkiem mogę załączyć całe oświetlenie.
Przepraszam szanownych czytelników, za zanudzanie.
 
 
Dzwieku
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-21, 22:20   

Nadal nic z tego nie rozumiem :D ale zazdroszczę co nie miara
 
 
grigor 


Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 89
Skąd: Wola Radziszowska
Wysłany: 2012-12-21, 22:56   

dla mnie też to wszystko to jakaś czarna magia ;)ja myslałem o zrobieniu u siebie jakiegos czujnika przelewowego żeby zamykał dopływ wody jak będzie juz pełno w akwa, ale nie mam bladego pojęcia o elektronice..
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-22, 14:36   

grigor napisał/a:
ja myslałem o zrobieniu u siebie jakiegos czujnika przelewowego żeby zamykał dopływ wody jak będzie juz pełno w akwa, ale nie mam bladego pojęcia o elektronice..

pomysl o czymś takim + pośredni przkaźnik
miałem taki układ kiedyś, zdawał tez egzamin. Do czasu jak przy czyszczeniu akwarium wyjąłem czujnik i zapomiałem włożyć ponownie a w między czasie włączyłem napełnianie. :mrgreen:
 
 
grigor 


Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 89
Skąd: Wola Radziszowska
Wysłany: 2012-12-22, 18:23   

A co to konkretnie jest?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-22, 20:19   

pływaki z czujnikiem zamykające obwód pewnie ale się nie wypowiadam ;-)
Na marginesie to, gdyby tak zastosować sposób montowany w spłuczkach starych ale jarych :!:
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-22, 21:55   

grigor napisał/a:
A co to konkretnie jest?

Tak jak Adam napisał są to czujniki pływakowe do cieczy, również do wody
http://www.tme.eu/pl/kata...2193%3A52710%3B
 
 
minor20
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-23, 02:10   

Andrzeja ja już t ci mówiłem pewnie ale się powtórzę ty to magik jesteś:)
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-23, 16:06   

Jako uzupełnienie schemat troszkę uproszczonej mojej Hydrauliki
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2012-12-23, 17:25   

No i wody mi odeszły :shock: ;-)
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
HoRuS 

Imię: Maciek
Wiek: 38
Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 86
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2013-02-13, 14:56   

Zdjęcie 5. Andrzej to takie rzeczy potrafi zmajstrować że musiał aż alarm zamontować, co by mu nikt sprzętu nie podprowadził :-D
 
 
kalop 

Imię: Arkadiusz
Wiek: 47
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 131
Skąd: Jaroslaw/Okreglik
Wysłany: 2016-04-06, 14:23   

Andrew72 napisał/a:
Kontrolę nad PH wody pełni u mnie Lajon 115 już kilka lat spisuje się bardzo dobrze.

Masz cos do niego podpiete? czy dziala tylko jako monitoring? :?:
_________________
Niedoświadczony w leczeniu Paletek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9