DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Oko
Autor Wiadomość
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-21, 23:02   

Cześć,
Mam prośbę o diagnozę i wskazówki co dalej robić:

Mam problem z paletkami, chyba przypałętała się jakaś choroba (na moje niewprawne oko wydaje się że jest to grzybica)
Ale do rzeczy:

I-Akwarium
- pojemność litrów .. 380 litrów
- jak długo akwarium funkcjonuje.. - od początku czerwca
- rodzaj akwarium (roślinne, sterylne). - sterylne, jeden korzeń, 3 małe anubiasy od samego początku akwa stało miesiąc w takim stanie przed wpuszczeniem ryb

-obsada (wymień ilość ryb,wielkość)..9 palet wielkość ok 15-17 cm


II-Sprzęt w akwarium
-rodzaj filtracji - filtr kubełkowy JBL Cristal Profi 701 + filtr gąbkowy
-rodzaj wkładów filtracyjnych.. - skała wulkaniczna, JBL MICROMEC, włóknina
-jak często czyszczone..raz na tydzień wraz z podmianą wody ok 60 l
-grzałki.. 1 szt 300W
-co2.. - brak
-napowietrzanie..filtr gąbkowy + kamień


III-Woda
-kwasowość (pH)..6
-azotyny (NO2)..0
-azotany(NO3)..30
-temperatura wody.. 26
-jak często podmieniana..raz na tydzień
-w jaki sposób przygotowywana.. Osmoza + Kran - zakwaszana kwasem solnym 36%, odstana 5-7 dni, podrzyna do ok 25 stopni


IV-Czym karmione
-jakim pokarmem..suchy pokarm Tetra Discus ostanio mieszkana
-jak często.. rano oraz 2-3 razy wieczorem małymi porcjami


V-Zachowanie ryb oraz wygląd Wymień wszelkie zmiany odstające od normy
-zmiany na skórze,otrzepywanie,trudności w oddychaniu,konwulsje,płochliwość,brak pobierania pokarmu itp..

Otrzepywanie/drgawki ciała/płetw, ujednej ryby postrzępione białe końcówki płetw brzusznej, ryba jest ciemniejsza. Na razie bardzo dobrze jedzą, podejrzana ryb jest aktywna. Walczy o teren /jedzenie jest bardzo żwawa


VI-Dokonywane zmiany w ostatnim czasie
-zakup rośli..
-zakup ryb..
-czy była kwarantanna..
-zakup nowej dekoracji (korzenie,podłoże,itp)..

Brak


VII-Czy leczyłeś ryby,bądz leczysz
-jakim specyfikiem..
-jak dawno..
-jaka dawka..

Nie leczone do tej pory

Generalenie wydaje mi się, że ryby się dobrze czują w akwarium, regularnie składają ikrę, wykluwa się narybek. W stadzie 9 szt mam co najmniej 2 stałe pary.
Obawiam się, że może to być początek: Ichtiosporidioza - Ichtioofonoza

Zdjęcia wrzuciłem tu:

https://drive.google.com/open?id=0B7imYvv6C1zzMFJHUlczMkV1dWs

Widzę, że problem się rozwija bo namierzyłem 2 inne ryby które mają białe ślady na łuskach.
Pomocy ;-)

Artur
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-08-22, 18:57   

Na me oko ryby mają popalone płetwy, wypryski na ciele, odstające łuski a do tego zbielenie wokoło pyska. No i koloryt te ż nie taki jak trzeba. są ciemne.
jak masz dostęp do mikroskopu to pobierz wycinki
- skrzela
- płetwy
zeskrobiny z ciała
oraz odchody z dna i filtra i zbadaj. Wszystko co i jak opisane na FORUM. Penie znajdziesz:
- ameby
- wiciowce
- nicienie
- grzyba
-......
Wstaw cały zbiornik bo korzeń może namieszać.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-22, 20:48   

Niestety nie mam dostępu do mikroskopu, a gdybym nawet miał to oprócz zeskrobin nie był bym w stanie (chyba) pobrać próbki..

Czy można w na podstawie zdjęć (mogę zrobić więcej) przyjąć jakąś bezpieczną strategię leczenia ?

Co masz na myśli pisząc "Wstaw cały zbiornik bo korzeń może namieszać..."

Korzeń już wyjąłem ale przede wszystkim dlatego aby ryby mechanicznie się nie uszkadzały..

Artur
 
 
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-22, 23:46   

Niestety nie mam dostępu do mikroskopu, a gdybym nawet miał to oprócz zeskrobin nie był bym w stanie (chyba) pobrać próbki..

Czy można w na podstawie zdjęć (mogę zrobić więcej) przyjąć jakąś bezpieczną strategię leczenia ?

Co masz na myśli pisząc "Wstaw cały zbiornik bo korzeń może namieszać..."

Korzeń już wyjąłem ale przede wszystkim dlatego aby ryby mechanicznie się nie uszkadzały..

Artur
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-08-23, 20:24   

Cały bo niektórzy w zbiorniku doniczki plastikowe mają a te sieją toksynami.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-09-18, 20:26   

Hej,
Dzięki za sugestie. Przede wszystkim okazało się w niekontrolowany sposób spada PH nawet do poziomu 4.5. Reszta to pochodna złego środowiska. Stopniowo podniosłem PH po ok tygodniu dodałem do wody trypaflawine w ilość zapobiegawczej i ryby popływały tak 4 dni potem stopniowo zrobiłem podmianki i dodałem wkład węglowy. Wszystko ładnie się ustabilizowało. Ryby przestały śluzować białe plamki na skórze zniknęły i teraz wydaje się wszystko ok..

Niestety do czasu, wczoraj zauważyłem, że jednej z ryb "wywaliło" guz na gałce ocznej. Póki co gałka oczna jest przeźroczysta ale ten guz rośnie i już zasłania większą powierzchnię

Moglibyście spojrzeć o co chodzi ?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-09-19, 14:42   

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=1315
a co powodowało spadki pH?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-09-19, 14:53   

Przede wszystkim miękka woda ok 80% RO, relatywnie duża ilość ryb na akwarium 9 szt dużych praktycznie dorosłych palet na 390 litrów (akwarium sterylne), dobrze były karmione.

Podejrzewam też że przygotowywałem wodę po dodaniu kwasu solnego woda stała przez 2-3 dni ale nie była napowietrzana i podgrzewana do ok 28 stopni celsjusza.

W sprawie oka, dzięki za linka ale nie bardzo wiem co może być przyczyną. Jest tam kilka sugestii ale jak się upewnić która jest prawidłowa ?

Artur
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-09-19, 18:47   

9 sztuk na 390 litrów to pikuś. wodę się podmienia jak ryby nie chcą jeść. Leje się wodę przygotowaną a nie zakwaszoną kwasem. Ryba ma oko spalone od kwaśnej wody.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
darek-j 


Imię: Darek
Wiek: 53
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 356
Skąd: czechowice-dziedzice
Wysłany: 2017-09-19, 21:02   

[quote="adamn"]9 sztuk na 390 litrów to pikuś. wodę się podmienia jak ryby nie chcą jeść. Leje się wodę przygotowaną a nie zakwaszoną kwasem. Ryba ma oko spalone od kwaśnej wody.
Adam[/quote]

Dokładnie , Ja mam 30 szt w 420l i tylko turbinę z 2 gąbkami , jak widzę że ryby mają focha na żarcie , i widzę że któraś ma biały nalot na oku to znak że trzeba zrobić podmianę wody , i leje kranówę bez cudowania i kombinowania z ph
_________________
Pozdrawiam Darek
 
 
oko 

Imię: Artur
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 7
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-09-19, 21:49   

Ale PH to tylko jeden z parametrów ;-) a co z NO2 i NO3 ? Przy gołym szkle nie mamy naturalnych mechanizmów absorpcji związków azotowych i tylko podmiana wodach wchodzi w grę. Z drugiej strony takie czekanie aż ryby zaczną prezentować oznaki choroby to taki obóz koncentracyjny ;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-09-20, 15:01   

nadgorliwość też nie jest wskazana. Ja patrzę na pH i twardość TYLKO.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
darek-j 


Imię: Darek
Wiek: 53
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 356
Skąd: czechowice-dziedzice
Wysłany: 2017-09-20, 17:37   

[quote="oko"]Ale PH to tylko jeden z parametrów ;-) a co z NO2 i NO3 ? Przy gołym szkle nie mamy naturalnych mechanizmów absorpcji związków azotowych i tylko podmiana wodach wchodzi w grę. Z drugiej strony takie czekanie aż ryby zaczną prezentować oznaki choroby to taki obóz koncentracyjny ;-) [/quote]

Zawsze można piachu na dno nasypać dla osiedlenia się bakterii nitryfikacyjnych ,taki naturalny dodatkowy filtr , ryby jak widzę już dorosłe więc łopatami nie karmisz ;-) A z tym obozem to lekka przesada :mrgreen: zresztą jak widać w temacie u Ciebie też obóz :mrgreen: :mrgreen: ;-) ;-) ;-)
_________________
Pozdrawiam Darek
 
 
juber 

Imię: Robert
Wiek: 54
Dołączył: 28 Lis 2015
Posty: 57
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2017-10-22, 20:12   

U mnie też Ph ostatnio spadło do 4,0. Efekt jest jeszcze gorszy niż na zdjęcia powyżej.Jak będą wyglądały w późniejszym stadium tak popalone oczy u ryby ? Gorzej czy lepiej ?U mnie nie odpuszcza to już kilka dni mimo podmian wody
Ostatnio zmieniony przez juber 2017-10-22, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bosman213 

Imię: Marcin
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2016
Posty: 442
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-10-22, 20:18   

Tu masz odpowiedź: http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=1315
_________________
"Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"
Albert Einstein
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10