DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawa roślin in vitro
Autor Wiadomość
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-19, 20:46   

Azot i fosfor przy akwarium z dyskowcami? Po co? Przy takim karmieniu i przemianie materii przecież azot i fosfor i tak z reguły są za wysokie, bez żadnego nawożenia. Daltego tylko potas do wody (i koreczki/pałeczki/kulki z mikroelementami pod korzenie)
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-12-19, 22:39   

A ja trochę z innej beczki . Postanowiłem kilka dni temu dorzucić jeszcze jeden gatunek roślin , z wiadomych przyczyn wybrałem in vitro. Akurat ta roślina była tylko dostępna w zestawie z innymi w jednym pojemniku, cena 19,99zł dzisiaj otwieram paczkę a tam rośliny w jednym pojemniku, niby bez tragedii ale dopytałem o mech który był gratis i okazało się że mech nie był z in vitro ale mimo to wrzucili go do jednej puszki i w ten sposób czyste rośliny zmieniły się w zwykłe z możliwym gratisem, a ich tłumaczenie że dostawca jest sprawdzony jakoś mnie nie przekonało.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-19, 23:03   

Tak w ogóle nie ma czegoś takiego jak zestaw różnych roślin in-vitro w jednym pojemniku. Jest to nie możliwe. Jeśli takie rośliny kupiłeś, to znaczy, że sprzedawca w sklepie chyba sam sobie takie zestawy robi, otwierając pojemniki, dzieląc porcje na mniejsze i ponowne pakowanie. Co wiąże się z tym, że takie rośliny już sterylne nie są (pojemnik nie może być otwierany, stąd zabezpieczenie (plomba) na kubkach z Vitroplantu. Już po czymś takim ja bym do zdrowych dysków tych roślin nie włożył, nie wiesz czy sprzedawca chwilę wcześniej nie grzebał w jakimś akwarium. A wrzucenie tam mchu (czy czegokolwiek innego) z hodowli wodnej to już w ogóle głupota sprzedawcy. Ale to tylko sprzedawca, który pewnie o hodowli palet nie ma najmniejszego pojęcia, stąd nie zdaje sobie sprawy dlaczego akurat takie a nie inne rośliny chcesz kupić. I dlatego cały czas piszę, żeby brać te rośliny bezpośrednio od producenta, przynajmniej masz pewność, że nikt paluchów do kubków z roślinami nie pchał.
Ostatnio zmieniony przez 2014-12-19, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-12-20, 05:41   

Niestety człowiek mądry po szkodzie i na przyszłość będę wiedział , a te roślinki oddam bratanicy która ma głupiki i nie przejmuje się takimi rzeczami ;-)
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-20, 09:01   

Łukasz polecam Vitroplant, zakupy przez maila szybko, sprawnie i rośliny świeżutkie i dorodne.
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-12-20, 10:55   

Ja z plantiki testowałem i też bez zarzutów. :-)
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-12-20, 14:56   

Problem w tym że chodziło mi o jedną odmianę której nie było u innych , a u tego była w jakimś śmiesznym zestawie , reszte roślin planowałem oddać komuś a zatrzymać chociaz jedną gałązkę tej , a tu taka lipa :-P Dzisiaj wylądowały w akwarium bratanicy a tą odmianę kupię jak będzie bez takich zestawów ;-)
 
 
Moraś 

Imię: Marek
Wiek: 46
Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 42
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-12-20, 14:59   

Rafal napisał/a:
Azot i fosfor przy akwarium z dyskowcami? Po co? Przy takim karmieniu i przemianie materii przecież azot i fosfor i tak z reguły są za wysokie, bez żadnego nawożenia. Daltego tylko potas do wody (i koreczki/pałeczki/kulki z mikroelementami pod korzenie)

Teoretycznie masz rację ale w praktyce bywa różnie , chociażby biorąc pod uwagę stosunek fosforu do azotu ( który mniej więcej powinien wynosić 1 do 10 ) . Wiem że niezjedzony pokarm i odchody zastępować mogą w pewnym sensie nawozy nawet niektórzy akwaryści roślinni specjalnie dążą do przerybienia tylko że wtedy nie mamy zbytnio kontroli ile czego mamy w akwarium i warto zrobić testy na azotany i fosforany i jeśli stosunek jest nieodpowiedni trzeba jednego lub drugiego dolać samemu . Od siebie dodam jeszcze żeby uważać przy dawkowaniu potasu ( należy obserwować rośliny , głównie ich stożki ponieważ łatwo je przypalić nadmiarem potasu ). Pozdrawiam
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-20, 16:30   

Moraś napisał/a:
tylko że wtedy nie mamy zbytnio kontroli ile czego mamy w akwarium

A czy ta wiedza jest Ci naprawdę niezbędna? Dość długo prowadziłem roślinniaka metodą EI, trzeba pilnować żeby niczego nie zabrakło (a azotu i fosforu przy paletach nie zabraknie) a nie żeby było w odpowiednim stosunku - to jest mniej ważne.
 
 
Moraś 

Imię: Marek
Wiek: 46
Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 42
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-12-20, 17:34   

Rafal napisał/a:
Moraś napisał/a:
tylko że wtedy nie mamy zbytnio kontroli ile czego mamy w akwarium

A czy ta wiedza jest Ci naprawdę niezbędna? Dość długo prowadziłem roślinniaka metodą EI, trzeba pilnować żeby niczego nie zabrakło (a azotu i fosforu przy paletach nie zabraknie) a nie żeby było w odpowiednim stosunku - to jest mniej ważne.

No tak , masz rację tylko że metoda EI to zupełnie co innego niż to o czym ja pisałem . Dobra nie ma co zaśmiecać autorowi wątku , najważniejsze jest żeby jemu rośliny ładnie rosły a my możemy służyć radą w ewentualnych niepowodzeniach ( oby takich nie było ).
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-20, 21:14   

Spokojnie rozmawiajcie sobie na pewno komuś się to przyda a ja na razie próbuje zrozumieć o czym piszecie taki zbiornik jak Twój czy Rafała to zawsze było mojej marzenie, ale nie mam wiedzy, czasu i pieniędzy i jeszcze raz przedewszystkim wiedzy by się bawić.
Ostatnio zmieniony przez 2014-12-20, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2015-01-04, 20:25   

Bartek jak Ci rośnie ta Hydrocotyle :?:
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2015-01-04, 20:33   

Słabo wręcz wcale, ale mam w tej części półmrok w innym akwarium jedna szczepka dużo lepiej bo lepsze światło.
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-24, 09:47   

Rośliny z In Vitro zakupione i posadzone , od 4 dni , posadzone w substracie Energy Soil 2 in 1 w osobnym zbiorniku 96 l w akwa bez ryb i innych żyjątek. Na początku są w substracie żeby ładnie się przyjęły i odbiły .

Rośliny jeśli się przyjmą będą przystosowywane do wody i warunków w jakich żyją dyski.
Jak wszystko będzie git to trafią w przyszłości do Brzdąców .

Hydrocotyle Leucocephala , Hydrocotyle sp. Japan i Eleocharis Acicularis , ta ostatnia to ponikło igłowate i jeszcze się zastanowię nad jej zaistnieniem wśród dysków ;-)
Ostatnio zmieniony przez 2015-02-24, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2015-02-24, 10:07   

Dobrze widzieć, że masz takie rośliny. Jestem ciekaw jak one się przyjmą w akwarium z dyskami, sam mam ochotę na jakiś trawnik in vitro w zbiorniku :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13