DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Hodowla dżdżownicy i doniczkowca karma dla dyskowców
Autor Wiadomość
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-31, 17:13   Hodowla dżdżownicy i doniczkowca karma dla dyskowców

Witam

Jakiś czas temu założyłem hodowlę dżdżownicy i doniczkowca, poniżej kilka przemyśleń na ich temat.

Jak założyć hodowlę

Po pierwsze musimy zdobyć porcję zarodową robaków, ja zaczynałem od porcji około dwustu dżdżownic podzielonej równo na dwie kuwety. Jedna porcja poszła do pojemnika o pojemności około 12 litrów druga do większej około 40 litrowej, obie z przykryciem. Po dwóch miesiącach okazało się, że mniejsza kuweta sprzyja szybszemu namnażaniu dżdżownic. W tym samym czasie doniczkowce trafiły do osobnej 12l kuwety. Po okresie trzech miesięcy 12 l pojemnik zrobił się za mały i dżdżownice trafiają to docelowej hodowli, składającej się z dwóch wiader włożonych jedno w drugie. W mniejszym 20 litrowym zamieszkały dżdżownice i doniczkowce (ponieważ nie chciało mi się trzymać dwóch niezależnych hodowli)a drugie 30 litrowe służy jako zbiornik na skraplającą się wodę i produkty przemiany materii. Robaki w drugiej kuwecie pozostały do dziś, tylko wywierciłem otwory w dnie i podstawiłem pod spód drugą identyczną kuwetę na skropliny. Jak powstawała hodowla można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Załączam też dwa przykładowe filmy jak założyć w prosty sposób hodowle. Można powiedzieć, że jest to dziecinnie łatwe ;-)

Wersja z kuwetą

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ordM5TWyFLw[/youtube]


Wersja z wiadrami

Dwa wiadra mniejsze i większe pasujące jedno w drugie, w mniejszym wiercimy dość gęsto otwory w dnie, następnie ja wsypałem zrębki drzew liściastych ( około 3 l) jako swego rodzaju drenaż dodatkowo są one źródłem niezbędnej dżdżownicą do rozmnażania i tworzenia kokonów celulozy. Spryskujemy zrębki następnie wsypujemy około 3 litrów ziemi ogrodowej bez nawozu. Ziemię również spryskujemy i dodajemy źródło celulozy w postaci kartonu, wytłoczek od jajek, papieru toaletowego szarego, wszytko to namoczone i bez toksycznego dla dżdżownic druku. Następnie zasypujemy to kolejna porcją ziemi ogrodowej i dodajemy słomę lub siano ponownie spryskujemy i zasypujemy ziemią ogrodową. Do tak przygotowanej hodowli dodajemy porcje zarodową. W drugim wiadrze wiercimy dużym wiertłem 10-12 otwory wentylacyjne w miejscu poniżej pierwszego wiadra. Hodowlę należy regularnie polewać wodą dla uzyskania odpowiedniej wilgotności, nadmiar wody spłynie do dolnego wiadra.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9r7eEPfGjR8#t=241[/youtube]

Dżdżownice wytrzymują temperaturę nawet do 30 stopni jednak optymalna temperatura do hodowli obu robaków to 18-21 stopni poniżej 15 stopni dżdżownice coraz słabiej się rozmnażają w temperaturze poniżej 5 stopni przestają się mnożyć i tylko wegetują.
Ostatnio zmieniony przez 2014-08-31, 17:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-31, 17:15   

Czym karmić dżdżownice i doniczkowce

Dżdżownice, jedzą prawie wszystkie odpadki po owocach i warzywach z wyjątkiem cytrusów. Z mojej obserwacji wynika, że najlepiej zjadają miękkie części owoców czy warzyw, twarde części pozostają nie zjedzone, do tego stopnia, że jeśli połozy się jabłko przecięte na pół to będziemy mieli wrażenie, że nie zostało ono zjedzone tymczasem od spodu zniknie miąższ a zostanie cieniutka skórka. Jeśli zaś chcemy hodować razem dżdżownice i doniczkowce musimy podawać gotowane warzywa i tu najlepiej sprawdzają się ziemniaki, które często zostają po obiedzie. Jak już wspominałem wcześniej by dżdżownice się rozmnażały należy podawać im źródło celulozy w postaci wspomnianych już namoczonych kartonów, wytłoczek od jajek i papieru toaletowego szarego bez nadruku. Zdjęcia i film robaków podczas konsumpcji. Miłego oglądania :mrgreen:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_CjH3ZU5pto[/youtube]
Ostatnio zmieniony przez 2014-08-31, 17:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2014-08-31, 17:26   

Ja podaje im warzywa gotowane i zmiksowane idą jak pies na szynke a i rozmnarzają sie niesamowicie szybko
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-31, 17:27   

Dodatkowe korzyści

Poza karmą dla naszych pupili, dżdżownice produkują też tzw. biohumus, wermikompost, który jest niczym innym jak produktem przemiany materii robaków. Jest to doskonały naturalny nawóz dla roślin, który działa rewelacyjnie. Moje rośliny od kiedy podlewam je rozcieńczonym wermikompostem rosną jak szalone i mają soczyste, lśniące, zielone liście a te kwitnące w tym roku miały dwa razy tyle kwiatów. Podlewać możemy tym co ścieknie do dolnego wiadra czy kuwety lub zbierając biohumus z hodowli i rozcieńczając z wodą jak to zrobić możemy przeczytać tutaj http://www.czerwone-robak...KA-ZERO-ZLOTYCH
Ostatnio zmieniony przez 2014-08-31, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MICHALEK123 

Imię: Michal
Pomógł: 4 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Gru 2013
Posty: 581
Skąd: XX
Wysłany: 2014-10-12, 13:46   

Wszystko jasne.
A jak często podajecie dżdżownice?
_________________
Pozdrawiam Michał
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-12, 13:58   

Raz góra dwa razy w tygodniu. Film z karmienia jakość słaba i coś mi nie poszło z wstawianiem, ale coś tam widać, kto chce to zobaczy :-P dziś miałem wolne więc to piąte karmienie, wcześniej cztery razy mięcho. Edycja obróciłem film powinno być za chwilę lepiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oVPFMutkrrs&feature=youtu.be[/youtube]
Ostatnio zmieniony przez 2014-10-12, 18:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-17, 19:40   

Może Kogoś zainteresuje, albo się przyda

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tu-rFVYUqmQ&feature=youtu.be[/youtube]
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-10-17, 19:56   

Mnie taka hodowla interesuje, ale dopiero w styczniu zacznę się w to bawić.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-17, 19:59   

toommaszeek napisał/a:
Mnie taka hodowla interesuje, ale dopiero w styczniu zacznę się w to bawić.


Wreszcie ;-) dobrze się składa przygotuję się pod tym kątem na wizytę ;-)
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2014-10-17, 20:05   

Moje rybki dzisiaj też dostały podobną porcję po raz pierwszy i był szał .
Dzięki Alegumiś za zostawienie na zoo-botanice robali i Dzięki Adam za oddanie mi tej hodowli .
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-10-17, 20:59   

alegumis napisał/a:
Wreszcie ;-) dobrze się składa przygotuję się pod tym kątem na wizytę ;-)
Na 99.9% będę sam czyli bez kierowcy :cry: a jakoś będę musiał autem wrócić... ale nie zmienia to faktu że nie wpadnę po porcyjkę robali ;-) i na krótkie szkolenie z ich hodowli :-)
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2014-10-17, 22:22   

Ja już przestałem kroić robaki ;-)
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-20, 17:17   

Marek ja gdzieś wyczytałem, że dżdżownice całe mogą przebić ściankę żołądka i trochę się obawiam, chociaż wiem, że sporo osób podaje całego robaka. Czy Ty je sparzasz przed podaniem.
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2014-10-20, 19:46   

Płucze zimną wodą, ryby same je przegryzają na pół.
 
 
MICHALEK123 

Imię: Michal
Pomógł: 4 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Gru 2013
Posty: 581
Skąd: XX
Wysłany: 2014-10-21, 21:07   

A czy nie zalęgają wam się w hodowli muszki takie jak owocówki?
Ja tak mam po dosypaniu świeżej ziemi do doniczkowca takiej ze sklepu robalom to jak widzę nie przeszkadza jak uważacie?
_________________
Pozdrawiam Michał
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13