DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
rośliny szbko rosnące
Autor Wiadomość
maniek1975 

Imię: marcin
Wiek: 48
Dołączył: 04 Gru 2012
Posty: 125
Skąd: łódź
Wysłany: 2013-04-30, 08:12   rośliny szbko rosnące

Witam jakie proponujecie rośliny szybko rosnące (mało wymagające )
nie mam CO2 stosuje carbo ,kulki nawozowe,potas .temp 28C
oświetlenie 2 świetlówki 30w "hagen t8 flora-glo ,aqua-glo"
Ostatnio zmieniony przez maniek1975 2013-04-30, 08:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MichałG 


Imię: Michał
Wiek: 34
Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2013-04-30, 08:25   

No więc z mojego doświadczenia:

1. hygrophillia difformis
2. Rogatek
3. Kabomby
4. Sagittaria Subulata
5. Pistia
6. Limnobium gąbczaste
7. Rzęsa

Te roślinki powinny przetrwać nawet spartańskie warunki :-)
_________________
Chwilowe zawieszenie zabawy z Dyskowcami.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-30, 09:30   

Trawa gigancik
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-30, 11:35   

Limnophila sessiliflora, Limnophila aquatica, Heteranthera zosterifolia.

Wszystkie dobrze znoszą wyższą temperaturę, niskie pH, nie potrzebują dużej ilości światła, nawożenia, CO2. I co moim zdaniem ważne, wszystkie trzy można kupić z hodowli in-vitro, więc nie ma ryzyka wprowadzenia do akwarium nieproszonych gości.

Na pierwszym zdjęciu, po prawej Limnophila sessiliflora i Heteranthera zosterifolia, na drugiej fotce po lewej Limnophila aquatica, po prawej Limnophila sessiliflora
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-04-30, 22:28   

MichałG napisał/a:
No więc z mojego doświadczenia:
1. hygrophillia difformis
2. Rogatek
3. Kabomby
4. Sagittaria Subulata
5. Pistia
6. Limnobium gąbczaste
7. Rzęsa


Pozwól, że napiszę kilka uwag do części wymienionych tu roślin, zanim się je wprowadzi może watro je znać.
Rogatek, to faktycznie roślina, która rośnie w każdych warunkach, ale ma dwie wady. Pierwsza to ta, że zbiera wszystkie śmieci pływające w akwarium a druga, że kocha się z sinicami, które chętnie się na nim osiedlają.
Jeżeli jednak mamy w akwarium czystą klarowną wodę to może być rośliną nawet pożyteczną, jest mocno azoto-żerna.
Kabomby, potrzebują dużo światła, inaczej prędzej czy później zmarnieją, ma tez problemy z adaptacją się do temperatur z górnej granicy w jakich trzymamy dyskowce. Tak do 27 to jeszcze jako tako znoszą.
No i rzęsa, jedyna jej wada to taka, że trudno skubaną usunąć z akwarium jak się nam sprzyszy, to samo dotyczy zresztą i limnobium
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2013-04-30, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-04-30, 22:43   

Rogatek do tego słabo się ukorzenia ( przynajmniej u mnie )

To już mało wymagające jakie ja znam:
( z obserwacji z moich akwari )

moczarka kanadyjska
zwartka
nurzaniec
Microsorum ( mało wymagające ale wolno rośnie )
nadwówka szerokolistna
Hygrofila wielonasienna
wąkrotka białogłowa
Ludwigia płożąca
żabienice (a czy wszelakiego rodzaju.. ?)
anubiasy j/w

Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-04-30, 22:46   

Rogatek wcale się nie ukorzenia, te kikuty to korzenie przybyszowe, to taka imitacja korzeni :-)
Może sobie pływac po powierzchni wody i też będzie rósł, jemu, wsio rawno ;-)
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-04-30, 22:50   

To u mnie nawet tego brak :-P
A wcześniej nie czytałam na jego temat szczegółowo, teraz doczytałam i wiem.

Dziękuję ;-)
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-04-30, 23:14   

A!icja napisał/a:

moczarka kanadyjska
zwartka
nurzaniec
Microsorum ( mało wymagające ale wolno rośnie )
nadwówka szerokolistna
Hygrofila wielonasienna
wąkrotka białogłowa
Ludwigia płożąca
żabienice (a czy wszelakiego rodzaju.. ?)
anubiasy j/w
Pozdro


Alu, to jeszcze skrytykuję Twoje propozycje.
Moczarka jest rośliną, która potrzebuje co jakiś czas okresu spoczynku, tak miesiąc dwa w chłodniejszej wodzie inaczej będzie coraz drobniejsza.

Zwartki jakoś nie za bardzo kochają się z dyskowcami, ja nie mogę tego potwierdzić ale spotykałam się opiniami że niekorzystnie wpływają na wodę, może to plotka.

Mocrosorium, żeby szybko rosło potrzebuje dużo dwutlenku węgla, i starego akwarium, ale wszyscy myślą że jej jest wszędzie dobrze.

Wąkotka, zawsze miałam z nią problemy, to nie lubi, jak się grzebie w akwarium, a ja nie potrafiłam sobie odmówić tej przyjemności.

Anubiasy tylko dla cieniasów, jeśli światło to tylko krótko.
W pracy mam akwarium gdzie rosną tylko anubiasy światła tyle co kot napłakał a rosną całkiem znośnie i ani śladu glonów.

Jędza jestem, że się czepiam, co? Ale dobrze mi z tym. :-)
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-01, 08:07   

ratafia napisał/a:
wartki jakoś nie za bardzo kochają się z dyskowcami, ja nie mogę tego potwierdzić ale spotykałam się opiniami że niekorzystnie wpływają na wodę, może to plotka.

U mnie zwartki: wendta zielona i brązowa oraz undulata (bo tylko takie dostałem z hodowli in-vitro) rosły bez najmniejszego problemu i całkiem szybko (na zdjęciu po prawej stronie, przed Limnophila aquatica).
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-01, 09:37   

Też mam podobne obserwacje, dlatego zaznaczyłam, że traktuję to w formie plotki.

Może ma to związek z antagonizmem pomiędzy zwartkami a żabienicami?
W każdym razie teksty tego typu czytałam, prawdopodobnie na forum Mysiara.
Nie chcę tych słów wkładać w czyjekolwiek usta, ale mam wrażenie, że to Adam pisał, podkreślam że nie jestem pewna, może to być tylko podświadomość, albo sen.
Tylko nie myślcie sobie że mi się po nocach Adam śni. :lol: :-D
Teraz będzie pewnie, że głupoty piszę, ale może warto w końcu wyjaśnić, jak to jest.
Ĺťeby nie było, że ja sama mam coś przeciwko zwartką to napiszę, że lubię te rośliny i że względu na urodę i ze względu na fakt, że potrafią skutecznie bronić się przed glonami oraz są doskonałym czujnikiem zbyt gwałtownych zmian parametrów wody.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-01, 10:00   

Też gdzieś czytałem, że żabienic i kryptokoryn nie da się trzymać razem. Jednak praktyka pokazuje co innego, z powodzeniem trzymałem jedne i drugie razem w akwarium z welonami.
 
 
MichałG 


Imię: Michał
Wiek: 34
Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2013-05-01, 10:35   

ratafia napisał/a:
Pozwól, że napiszę kilka uwag do części wymienionych tu roślin, zanim się je wprowadzi może watro je znać.
Rogatek, to faktycznie roślina, która rośnie w każdych warunkach, ale ma dwie wady. Pierwsza to ta, że zbiera wszystkie śmieci pływające w akwarium a druga, że kocha się z sinicami, które chętnie się na nim osiedlają.
Jeżeli jednak mamy w akwarium czystą klarowną wodę to może być rośliną nawet pożyteczną, jest mocno azoto-żerna.
Kabomby, potrzebują dużo światła, inaczej prędzej czy później zmarnieją, ma tez problemy z adaptacją się do temperatur z górnej granicy w jakich trzymamy dyskowce. Tak do 27 to jeszcze jako tako znoszą.
No i rzęsa, jedyna jej wada to taka, że trudno skubaną usunąć z akwarium jak się nam sprzyszy, to samo dotyczy zresztą i limnobium


Co do rzęsy to się zgodzę, że jest bardzo trudna do usunięcia no ale limnobium? Kilka minut i można bez problemu usunąć całość :-) Ja trzymałem kabomby w nawet 30 stopniach w lato i rosły bardzo szybko. No a co do glonów to każde akwarium źle zarządzane może zostać przez nie opanowane. Prowadziłem trochę roślinniaków to wiem co mówię :-)
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-05-01, 11:08   

Rafal napisał/a:
Też gdzieś czytałem, że żabienic i kryptokoryn nie da się trzymać razem. Jednak praktyka pokazuje co innego, z powodzeniem trzymałem jedne i drugie razem w akwarium z welonami.


Mi nie oto chodzi.
To, że zwartki nie mogą rosnąć zbyt blisko z żabienicami to ja wbrew temu co piszesz siebie zaobserwowałam.
Działanie alopatyczne tych roślin jest już nieomal pewnikiem. O tym, że żwartki potrafią zatruwać sąsiadujące z nimi rośliny i kolonizować ich teren to mogę potwierdzić, u nie nawet ekspansyjną valisnerię potrafiły wykosić. Jestem pewna, że żwartki zawsze wygrywają z wszystkimi roślinami, które uprawiamy w akwarium. Mi chodzi o to czy te związki alopatyczne nie mają wpływu na kondycję ryb. Prawdopodobnie nie, ale czy to ktoś jest w stanie potwierdzić?

MichałG napisał/a:
Co do rzęsy to się zgodzę, że jest bardzo trudna do usunięcia no ale limnobium?

Ja miałam trudności?
Rósł jak głupi, pozbyłam się go dopiero przy pomocy skimera.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-01, 11:13   

Jak widać na zdjęciu, u mnie zwartki rosły kilka centymetrów przed limnophila aquatica (przez kilka miesięcy tak było), bez szkody dla kondycji tej drugiej. W akwarium z welonami rosły żabienice i zwartki, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie a na różnych ścianach zbiornika.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11