To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
DiscusForum.adamn.pl
forum dyskusyjne o dyskowcach

Mikroskop - Dodatkowy lokator - proszę o rozpoznanie.

Anonymous - 2012-12-08, 08:58
Temat postu: Dodatkowy lokator - proszę o rozpoznanie.
Załączam lokatora, który się dziś ujawnił w białych odchodach. Palety charakteryzuje słaby wzrost i rotacyjnie białe, grybe odchody, czasem ciągnące. Od czasu do czasu paleta staje się bardzie apatyczna i mniej je.

Akwarium 240 l, 6 palet, pH 6-6,5, GH 6, KH 2 NO3 do 50. Podmiany wody 2 x w tygodniu po 50 litrów (30 RO, 20 Kranówki)

Ta paleta od początu sprawiała problemy, w kwietniu leczeniem metrem wg przepisu i rad Adama, niedawno (w zeszłym tygodniu) podany flubenol wg własnych doświadczeń.

Robaki są dość spore, długości ok 1,5 mm widoczne gołym okiem na szkle.

piotr 720L - 2012-12-08, 09:30

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=71
Anonymous - 2012-12-08, 09:34

Właśnie Piotrze też znalazłem ... teraz jak to skutecznie leczyć i zapobiegać, żeby nie wróciło ... teraz wiem, dlaczego część ikry bielała :-?

EDIT to jeszcze coś znalazłem: dość szybki robal, musiałem sie za nim nieźle naganiać. To drugie kształetem i ruchem przypomina pijawkę.

W samych odchodach nie znalazłem żadnego ruchu. Te robaczki trzymały się na obrzeżach. Zastanawiają mnie tylko te nitki, które znalazłem. Nieruchome ale ...

piotr 720L - 2012-12-08, 10:16

gdzies kiedys na starym forum slyszalem o takim specyfiku NO PLANARIA podobno dziala i nie szkodliwy dla ryb i roslin
adamn - 2012-12-08, 10:20

ten ciemny to też wypławek jest na stronie podanej z opisem. Ja takie znajdywałem w azjatyckich workach i z odłowu.
Co działa to za jakiś czas.
Adam

Anonymous - 2012-12-08, 10:22

Adamie, napisz czy to może mieć wpływ na to, że ryby ma białe, grube odchody bo z opisu nie wiem, czy mogą żyć wewnątrz ryby ... jeśli nie to szukam przyczyny dalej.
adamn - 2012-12-08, 10:37

jak nie ma w opisie to nie występują w jelitach. A białe i grube to pewnie wiciowce i nicienie i tasiemce razem wzięte.
Adam

Anonymous - 2012-12-08, 11:09

Podawałem w zeszłym tygodniu flubenol, więc nicieni nie powinno być, wiciowce także jeśli były powinien szlag trafić. Tasiemce pewnie bym znalazł coś w odchodach a tu wszystko martwe i żadnych jaj ...

Trudno, w przyszłym tygodniu zaczynam terapię metrem i levamisolem. Odnośnie tasiemców to się chwilowo wstrzymam, póki nie znajdę jakiegoś dowodu.

adamn - 2012-12-08, 11:15

już chyba pisałem Ci o flubenolu, że ja nigdy go nigdzie nie polecałem lata całe. A pisanie o pozbyciu się wiciowców z jego powodu to już lekka przesada chyba, że ktoś tak gdzieś napisał a wtedy to już gruba przesada. Jak jedzą to levamizol do żarcia 3-4 dni a potem metro do żarcia też tyle samo. Jak nastąpi poprawa to jesteś w domu. Niektóre odporne tasiemce trzeba traktować szczególnie.
Adam

Anonymous - 2012-12-08, 11:39

adamn napisał/a:
Niektóre odporne tasiemce trzeba traktować szczególnie

Co przez słowo "szczególnie" rozumiesz?

Ok w poniedziałek załatwie levo i metro. Problem jest taki, że nie jedzą granulatów i dlatego dodaję je do miksów, jako uzupełnienie.

Kiedyś miałem dobre rezultaty na flubenolu (leczenie gobioidesów) i stąd teraz go zastosowałem. Nie mniej posłucham się Ciebie ... :) jak zawsze zresztą hehe

Anonymous - 2012-12-08, 13:34

I jeszcze jedno pytanie. Znalazłem coś takiego jak na zdjęciu poniżej. Nie ruszało się, człony raczej nie równomierne więc na tasiemca nie wygląda mi. Poza tym przyjrzałem się dokładnie i wyglądało jak niestrawione części szpinaku ... choć paznokci nie dam sobie obciąć za to. Powiększenie 64 x
Anonymous - 2012-12-08, 17:19

Wylinka nicienia. Włókna szpinaku są zakręcone jak spiralka.

A jeżeli chodzi o szczególne traktowanie tasiemca, to ostatnio z takim walczyłem na miecze - czy się udało go załatwić? Chyba tak bo później już jaj nie znajdowałem w odchodach, a czy się go udało pozbyć całkowicie, to się okaże za kilka miesięcy - póki co, co miesiąc przez 3 dni pratel do żarcia.

Anonymous - 2012-12-15, 18:13

To jeszcze znalazłem coś takiego. Przypomina nicienie, które pokazał Adam na zdjęciach. Nie jestem do końca jednak pewien.
adamn - 2012-12-15, 19:48

nie przypomina a to nicienie. Weź zeskrobinę z tego miejsca i pod mikroskop i wiesz co masz. Nie gdybaj.
Adam

Anonymous - 2012-12-15, 19:53

No i tu wychodzi problem z akwarium roślinnym z dużą ilością korzeni. Próbowałem, nie wyszło ... teraz dodatkowo parka ma ikrę więc nie chcę ich wkurzać. Przebadam jedno z białych jajeczek wieczorem jak już pisałem. Zobaczymy, czy nie ma tam lokatorów. Poza tym podam Levamisol do pokarmu (zauważyłem rotacyjnie białe, grube odchody, czasem ciągnące się). Poza tym wylinka nicienia w odchodach choć samych nicieni nie zauważyłem. Nie mniej wolę nie ryzykować i podać od razu, póki ryby są jeszcze w dobrej kondycji i ostro żerują. Nie ma na co czekać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group