DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację
Autor Wiadomość
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-18, 00:57   Prośba o identyfikację

Witam serdecznie,
Chciałbym się przywitać, gdyż jestem nowy na forum i poprosić o identyfikacje stworzenia które uśmierciło narybek zmiennika plamistego (rybka około 1cm)
Zdjęcie zrobione telefonem z mikroskopu zabawkowego mojego dziecka bo na razie tylko taki mam dostępny. Powiększenie x100. Przepraszam za jakość.
Wielkość pasożyta około 3 mm Gołym okiem przypomina dorosłą dżdżownicę w skali mikro koloru jasno czerwonego i został znaleziony w brzuchu ofiary. Na zdjęciu głowa, druga strona pasożyta zakończona podobnie pod względem kształtu jak u dżdżownicy.
Mam nadzieję że pomimo kiepskiej jakości zdjęć może ktoś spotkał się z podobnym problemem.
Ostatnio zmieniony przez Pawel M 2018-04-18, 01:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-04-18, 11:11   

a jakie nicienie mają czerwonawy kolor?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-18, 14:07   

Dziękuję za szybką reakcję i rozumiem że odpowiedzi na takie zapytania mogą Pana nudzić.
Z tego co udało mi się znaleźć to może być Capillaria ale nie mam pewności dlatego pytam?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-04-18, 14:52   

Bez pana i chyba nie nowy a stary wiarus jesteś. Widzialem że czytałeś watek o nicieniach stąd moja odpowiedz pytajaca. Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-18, 18:11   

Staram się trochę poczytać zanim zadam pytanie, prawda jest taka, że zacząłem w tym roku (nie licząc podstawówki) przygodę z akwarystyką więc starego wiarusa potraktuję jako komplement ;-)
A więc Adam możesz potwierdzić nazwę tego nicienia?
Co byś doradził w tej sprawie jako doświadczony praktyk.
Czytałem o MLP, Metro, Zoolek Capiforte, Sera Nematol i innych na nicienie.
Chciałbym załatwić sprawę raz a dobrze kompleksowo, łącznie z ewentualnymi jajkami w podłożu.
Posiadam trzy zbiorniki 65l, 120l (kwarantanna i tarliskowy) i 660l (ogólny)
Ze względu na spore rozmiary tego ostatniego chciałbym uniknąć kasacji czy restartu (bujna roślinność). W akwarium ogólnym oprócz ryb są krewetki Amano i ślimaki Military Helmet.
Paweł
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-04-18, 18:24   

nicień fhilometra opisany tu

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=1496

jak ryby żrą to leczenie do karmy jak na tasiemca. Jak nie jesteś pewien to MLP w ilości 10 ml na 100 litrów. Dajesz w 1-4-8 dniu. Wpierw podmiana wody i lek rozpuścić w ciepłej wodzie w butelce po pecie i wstrząsnąć ze 100 razy. Potem do wody w akwarium. Wstrzyma c si e z doświetleniem zbiornika w tym czasie. Po 12 dniach podmiana wody ile tam chcesz.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Skurwollo 

Imię: dawid
Wiek: 37
Dołączył: 18 Gru 2016
Posty: 113
Skąd: Pszów
Wysłany: 2018-04-18, 22:10   

tylko mlp lepiej nie kupować na allegro czy olx, jak poczytasz opinie ile ludzie tego dają żeby podziałało to masakra
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-18, 23:14   

Dziękuję za szybką odpowiedź. (znalazłem o czerwonym kolorze;-) )
Ryby "żrą" przynajmniej narazie, więc sposób pierwszy powinien być optymalny, ale zastanawiam się czy podanie leku do wody nie będzie bardziej skuteczne, ponieważ powinno to załatwić ewentualne nicienie w podłożu, roślinach i filtrach kubełkowych?
Proszę o opinie jak sprawa się ma w praktyce

Zostaje jeszcze kwestia ślimaków i krewetek, które chyba też mogą być zainfekowane? Co z nimi? Wyczytałem sprzeczne opinie że MLP może je zabić.
Czy w takim wypadku bezpieczniej odłowić je do zbiornika bez podłoża i zastosować mniejszą dawkę jeśli tak to jaką?
Paweł
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2018-04-19, 09:23   

Orginał MLP kupisz tu Koimark.pl
_________________
Duduś
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-19, 10:52   

Dzięki Skurwollo i Duduś za radę ;-)
Czytałem o trefnym MLP i rozważam zakup całego opakowania żeby zminimalizować ryzyko przekrętu. Znalazłem opakowanie 1000ml/1,3kg które by mi najbardziej odpowiadało ale narazie niedostępne na Koimark będę tam dzwonił.

Macie jakieś doświadczenia jak MLP działa na ślimaki Military Helmet i krewetek Amano?

Paweł
 
 
Christian 

Imię: Krystian
Wiek: 67
Dołączył: 01 Cze 2016
Posty: 38
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2018-04-24, 12:31   

Niestety ślimaki i krewetki nie przeżyją. Tak przynajmniej było u mnie. Military Helmet nie miałem ale helenki i red chery padły.
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-04-27, 11:56   

Dzięki Christian, za podzielenie się informacją :-) . Odłowie ślimaki i krewetki do zbiornika zastępczego i przetrzymam przed dwa miesiące na kwarantannie. W miedzy czasie obserwacje pod mikroskopem powinny pomóc w rozpoznaniu na obecność pasożytów.
_________________
Paweł
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-04-27, 12:49   

weź jedną krewetkę i ją przebadaj pod mikroskopem a wtedy będziesz wiedział co i jak


Flubenol: 20 mg na 10 litrów wody akwariowej
Gyrodactol firmy JBL: 1 tabletka na 20 litrów wody akwariowej

Po 5 dniach podmiany wody i powtórka. Dobre natlenianie i bez filtrów węglowych.

Oprócz tego krewetki maja też wiciowce.
Z bólem zęba się nie czeka tylko rwie w zarodku lub leczy po wykonaniu RTG.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Pawel M 
Pawel M

Imię: Pawel
Wiek: 44
Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 7
Skąd: Małopolskie, Przeciszów
Wysłany: 2018-05-01, 01:25   

Dzięki Adam, też chciałbym jak najszybciej zabrać się za leczenie i mam nadzieję że już niedługo wystartuję (MLP w drodze). Narazie stopniowo przygotowuje parametry wody żeby lekarstwa dobrze się rozpuściły i zrobiłem ostrą przycinkę roślin, żeby wyeliminować potencjalne miejsca zagrożenia. Im więcej czytam tym bardziej uświadamiam sobie jak skomplikowana może być kwarantanna i że bez "RTG" się nie obędzie.
_________________
Paweł
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11