DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Metronidazol a powrót do formy
Autor Wiadomość
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-04, 21:16   Metronidazol a powrót do formy

Witam wszystkich.
Mam taki kłopot. jakiś czas temu (około 2 tygodni) przeprowadziłem kurację metronidazolem u moich rybek. Wydawało się że wszystko poszło sprawnie rybcie zaczęły ponownie przyjmować pokarm bez wypluwania ale część a dokładnie 4 z nich jakoś są nadal takie niemrawe, płochliwe siedzą gdzie po kątach i nie jedzą a przynajmniej ja nie widzę żeby jadły. No i co najgorsze jedna z nich nadal robi taką długa przeźroczystą kupę.

Proszę podpowiedzcie co robić?? czy kuracja nie zadziałała, czy co??

Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2015-10-05, 11:40   

Cześć Dawid ja tam ekspertem nie jestem ale pewno coś przeoczyłeś jak nam podpowiada nasz GURU Adamn przy leczeniu ważna jest jakość wody temperatura czas kuracji i dawki no i oczywiście czy robiłeś tę kuracje w sterylnym czy w ogólnym dekoracyjnym a co najważniejsze czy badałeś ryby i wiesz co im jest na co chorują bo przecież metronidazol nie jest panaceum na wszystko.
Pobadaj ryby i zajrzyj do przepisów Adama postaraj się zrobić tak jak On pisze a będzie dobrze.Powodzenia w kuracji
_________________
Duduś
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-10-05, 14:18   

Skąd pewność że wiciowce ??
 
 
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-06, 20:49   

Byłem u weterynarza z kupkami i po przebadaniu pod mikroskopem były tam widziane wiciowce.
A leczenie przeprowadzone było w zbiorniku ogólnym, temperatura wody to ok. 29 stopni a podawałem metro w tabletkach bezpośrednio do wody 5 tabletek (wcześniej rozpuszczonych rzecz jasna w wodzie z akwa) po 500mg. NIc nie świecone po 4 dobach podmianka wody (1/4 = 60l) i jeszcze raz taka sama dawka i tak samo podmianka po tylu dniach. Na noc fishtamin.
Dzis widze że powoli zaczynają już pływać po zbiorniku ale jedna nadal wali taki cienki kupy a druga nie chce jeść. Bardzo poważnie myślę o restarcie... :-|

A tu fotki owych rybek (przepraszam za jakość zdjęć ale cykałem telefonem)
Ostatnio zmieniony przez DawidL 2015-10-06, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-10-06, 21:07   

Brawo zuch chłopak zuch . A kto Ci tak kazał tak metro podać . Ile ty masz tej wody w ogólnym ?
_________________
Pozdrawiam Juras
Ostatnio zmieniony przez jurasiga 2015-10-06, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-06, 21:12   

:oops: :oops: znalazłem przepis na dawki po 250mg więc zmieniłem proporcje i podałem (a przepis podał mi kiedyś inny weterynarz który kiedyś też miał paletki) :roll:

chyba coś pogmatwałem Juras co...??(cały zbiornik mam 240l odjąć podłoże, korzeń i rośliny więc nie wiem czy przebije 200l)
Ostatnio zmieniony przez DawidL 2015-10-06, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-10-06, 21:20   

wszystko ku....a ryb nie leczy się w ogólnym bo to nic nie da . Wszystko wek do odkażenia ale takiego porządnego i konkretnymi środkami . Ĺťwir wygotować , akwarium odkazić perchydrolem jak nie masz to octem lub spirytusem . rośliny poddać leczeniu jak i ryby lum wymoczyć w nadmanganianie potasu . A metro kolego , hm siedzisz na forum i nic nie czytasz .

według takiego przepisu Ja i wielu innych leczy ryby

Do wody w zbiorniku dodajemy lek w tabletkach. Sposób polecam w przypadku, gdy ryby
niechętnie jedzą lub nie jedzą wcale. Do leczenia bierzemy tabletki metronidazolu 250mg. Są one
sprzedawane na receptę jaka można dostać u lekarza lub weterynarza z dopiskiem dla zwierząt.
W opakowaniu jest 20 tabletek po 250mg. Koszt takiego opakowania to około 10 zł.
Oczywiście przed leczeniem postępujemy jak w poprzedniej metodzie podmieniając wodę w
zbiorniku.
Dodatkowo temperaturę podnosimy do 33-35 stopni. W zbiorniku pozostawiamy tylko filtry
wewnętrzne gąbkowe. Pozostałe filtry odłączamy i przeprowadzamy ich gruntowną dezynfekcję.
Nie stosujemy w tym czasie lamp UV. Metronidazol podajemy zawsze wieczorem. Sposób
podawania jest następujący - tyczy akwarium 100 litrowego:
- 1 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 2 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 3 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 4 dzień wieczorem podmieniamy wodę w zbiorniku w ilości 40-50 %
Potem podmiany prowadzimy jak dotychczas robiliśmy w zbiorniku.
Po upływie tygodnia postępujemy następująco:
- 11 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 12 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 13 dzień wieczorem: 6 tabletek, które rozcieramy w nurcie wody jak wypływ z turbiny;
- 14 dzień wieczorem podmieniamy wodę w zbiorniku w ilości 40-50 %
Potem podmiany prowadzimy jak dotychczas robiliśmy w zbiorniku.
UWAGA: Soli do wody nie musimy dodawać chyba, że ktoś jest leniwy i nie odłączy na czas.

Tak kiedyś A ;-) dam zapodawał ;-)
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
darek-j 


Imię: Darek
Wiek: 53
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 356
Skąd: czechowice-dziedzice
Wysłany: 2015-10-06, 21:40   

Dodam tylko że woda ma być o odpowiednich parametrach przez cały proces leczenia , bo inaczej to kupa będzie.

Przepis jest dostępny cały czas na forum , i robić dokładnie tak jak jest napisane bez cudowania i własnych pomysłów :-P
_________________
Pozdrawiam Darek
Ostatnio zmieniony przez darek-j 2015-10-06, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-06, 22:15   

Odnalazłem, przeczytałem 3x i od jutra biorę się za przygotowanie akwarium na leczenie - takie porządne nie tak jak wcześniej.

Dzięki za pomoc i sprowadzenie na "dobrą" drogę. Będę relacjonował na bieżąco.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-10-07, 20:43   

DawidL napisał/a:
zbiorniku ogólnym, temperatura wody to ok. 29 stopni a podawałem metro w tabletkach bezpośrednio do wody 5 tabletek (wcześniej rozpuszczonych rzecz jasna w wodzie z akwa) po 500mg. NIc nie świecone po 4 dobach podmianka wody (1/4 = 60l) i jeszcze raz taka sama dawka i tak samo podmianka po tylu dniach. Na noc fishtamin.

A skąd ten przepis na cisto?
Przy takiej temperaturze to sobie samopoczucia nawet nie poprawimy a co dopiero zdrowotność ryb. NO i przy takim dawkowaniu leku podobnie nam wyjdzie jak z temperaturą.
Adam


DawidL napisał/a:
(a przepis podał mi kiedyś inny weterynarz który kiedyś też miał paletki) :roll:

chyba coś pogmatwałem Juras co...??(cały zbiornik mam 240l odjąć podłoże, korzeń i rośliny więc nie wiem czy przebije 200l)

no jak tak leczył to je miał a nie ma. NO i te 240 litrów i takie dawkowanie.

Od kwietnia jesteś i nie czytałeś przepisów?


http://discusforum.adamn....der=asc&start=0

a w nim przepis
12
13
14
15
16
do wyboru i dokładnego stosowania.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-07, 20:45   

sterylniak już chodzi, wszystko tak jak w przepisie podano (teraz musi trochę pochodzić żeby woda się natleniła).
Parametry wody:
Kh- 4;
Gh- 14 ( i tu się zastanawiam bo w przepisie jest max 10);
Ph- 6.8.
Aha no i metro też już kupiłem takie jak być powinno.
 
 
DawidL 

Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 57
Skąd: Ĺťory
Wysłany: 2015-10-23, 08:45   

No i tak po zakończonej kuracji 5 z pośród 7 ryb wróciła do zdrowia. Są już przeniesione do nowego domku i sie klimatyzują. Najważniejsze że jedzą pływają. Nie płoszą sie i maja takie kupy jak miec powinny. Z jakiś czas kontrola tak dla pewności. Teraz to aż miło popatrzeć jak się gonią po akwarium. Wszystko dzieki pomocy przepisów na leczenie i poradom kolegów z forum. Dzieki wszystkim :-D :-D :-P
 
 
juber 

Imię: Robert
Wiek: 54
Dołączył: 28 Lis 2015
Posty: 57
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2015-12-01, 11:38   

Koledzy mam pytanie ,czy ktoś z Was próbował podawać metronidazol z pokarmem suchym?Jeśli tak to jak się go dawkuje ?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-01, 14:05   

wątek

http://discusforum.adamn....p?p=44308#44308

przepis numer 16
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
juber 

Imię: Robert
Wiek: 54
Dołączył: 28 Lis 2015
Posty: 57
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2015-12-01, 15:56   

adamn napisał/a:
wątek

http://discusforum.adamn....p?p=44308#44308

przepis numer 16
Adam

Tylko nie wiem dlaczego mam zablokowane wejście do tego przepisu :-/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13