DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Robienie zdjęć ryb (zbiorników) dla każdego
Autor Wiadomość
PETER 

Imię: PIOTR
Dołączył: 04 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: WAŁBRZYCH
Wysłany: 2012-12-17, 14:51   

mówiąc o statywie miałem na myśli zrobienie zdjęć akwarium w całości np z odległości 4m z przsłoną f 5,6 , jeśli chodzi i robienie zdjęć rybom to z reki znaczniej łatwiej cos ustrzlić.

krótki przpis na zdjęcie ogólne akwarium.
iso max 400 dla wiekszości sprzętów poziom szumów do zaakceptowania
f4 max 5,6
naświetlanie czas minimalny zalezny od ilości światła w akwarium
zapis raw pozwoli nam wydobyć naturalne kolory
statyw z pilotem pozwoli nam obserwować ryby i zrobic zdjęcie jak bedą ładnie sie prezentować
zaciemnienie pomieszczenia z akwarium nie używamy lampy.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-18, 09:38   

W sumie dobrze ale nie do końca. Pomysł statyw plus wężyk bardzo dobry ale nie każdy ma jedno i drugie. Więc ja napiszę co wg mnie byłoby dobre.

Maksymalna odległość od akwarium - cóż to taka, na którą możemy się od niego odsunąć i jeszcze stanąć z aparatem (nie wyjdziemy przecież poza pokój). U mnie np odległość między ścianami jest 4 m, minus pół metra akwarium i pół metra na mnie z aparatem robi się już zaledwie 3 m. Resztę kadrujemy zoomem czyli ustawiamy tak kadr, aby krawędzie akwarium były bardzo blisko krawędzi zdjęcia. Przysłona minimalna jaką możemy ustawić dla aparatu (w kompaktach i tak na to wpływu nie mamy), czas nie dłuższy niż 1/50 sek a ISO najlepiej jak najmniejsze ale nie większe 400.

Czyli w skrócie krok po kroku: najlepiej ustawić czas na 1/50 i ustawiamy ISO na np 200 patrzymy jaką mamy wartość przysłony (oczywiście to jest na trybie z prelekcją przysłony czyli automatycznie jest ustawiana najniższa z możliwych). Jeśli uzyskujemy minimalną przysłonę, możemy ISO przestawić na 100 lub skrócić czas do np 1/80 sek, jeśli powyżej 9, ustawiamy ISO na 400 - czasu już nie wydłużamy bo zdjęcie przy ruchu ryb wyjdzie nieostre. WB wcześniej ustawiamy na takie, przy którym zdjęcie ma jak najbardziej realistyczne barwy. Pstrykamy 1-3 zdjęcia i zrzucamy je na komputer bo niestety ekrany aparatów są po pierwsze małe po drugie tak ustawione do danego aparatu aby zdjęcie wyglądało jak najlepiej a niekoniecznie takie było. Gdy zdjęcia są dobre i akceptowalne przez Was, możemy dać rybom niewielką ilość jedzenia, aby wyszły z ukryć i były mniej więcej w jednym miejscu. Ustawiamy się z aparatem na ustawieniach wcześniej dobranych i czekamy, aż wszystkie ryby się właściwie pokażą. Możemy pstryknąć, kilka kilknaście zdjęć i wybieramy najlepsze. W prostym programie do obróbki zdjęć obcinamy zbędne fragmenty zdjęcia (operacja ta nazywa się kadrowaniem). Podobnie jak na przykładzie poniżej. Podczas kadrowania możemy też wyprostować zdjęcie lekko przekrzywione, dodać troszkę barw, dopasować półcienie itp (osobiście unikam takich zabiegów i wolę naturalne zdjęcia).
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-18, 11:57   

Wpływ czasu otwarcia migawki na zdjęcie ma radykalny wpływ na jego ostrość. Przy czasach dłuższych niż 1/25 sek, jeśli ktoś nie ma wprawnej ręki, zdjęcia powinno się robić ze statywu. Przykłady zdjęć poniżej (niestety nie miałem fotek ściśle akwarystycznych ale za to mam z wejście do Akwarium Miejskiego w Mediolanie). Należy na nich zwrócić uwagę na lejąca się z pyska wodę.

1. czas 1/100 sek
2. czas 1/4 sek

oczywiście można dodawać tym samym bardzo fajne efekty (np wodospadów, świateł samochodów w nocy itp)
Ostatnio zmieniony przez 2012-12-19, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hipo 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 21 Gru 2012
Posty: 105
Skąd: Jaroslaw
Wysłany: 2013-01-06, 23:48   

Klayman napisał/a:


Odnośnie hasła "RAW" większość lepszych aparatów pozwala na zapis zdjęcia w tym formacie. Zapisane tak zdjęcie charakteryzuje się tym, że oprócz samych danych odnośnie obrazu są zapisane wszelakie ustawienia aparatu, które możemy poprzez specjalne programy zmieniać nie tracąc na jakiści zdjęcia. Bawienie się histogramami daje bardzo duże pole do popisu amatorom fotografi i możliwość uzysjania bardzo ciekawych efektów.


Troszke niedokladnie to napisales, RAW to po prostu surowy zrzut danych z matrycy aparatu. Zapisując zdjęcia w tym formacie otrzymujemy surow kadr który nie został poddany jakiejkolwiek korekcie poprzez oprogramowanie apartu.

Zalety tego sa takie że nie musimy np bawić się w dostosowane balansu bieli, walimy fote a właściwy wb ustawiamy sobie na komputerze, podobnie z takimi parametrami jak np. kontrast
_________________
375l higieniczny
6discus
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-04, 09:56   

To może wrócimy do tematu tylko zmienię troszkę taktykę (większość została napisana z teoretycznego punktu widzenia więc troszkę praktyki).

Niech kilka chętnych osób umieści w tym wątku swoje zdjęcia ryb oraz całego zbiornika. Ocenimy je, "wytkniemy" wady i zalety zdjęć. Przede wszystkim na co zwracać uwagę podczas fotografowania. Gdy to będzie opanowane, opiszę fotografowanie z lampą błyskową od góry itp.

Przypominam, że aby zdjęcie całego zbiornika dobrze wyszło, musi być ciemno w pokoju i o wycięciu ze zdjęcia niepotrzebnych fragmentów. Ustawiamy się prosto przed akwarium (obiektyw ma być centralnie na środku akwarium), dobieramy ogniskową do odległości, ISO, czas ... itd.

Zdjęcia ryb najlepiej robić pod pewnym (niewielkim) kątem, z niewielkiej odległości od akwarium lub tez przytykamy obiektyw do szyby i robimy wtedy na wprost.

Tak więc myjemy szyby w akwarium z obu stron i do dzieła ! Adam, mobilizuj - bana wszystkim, którzy nie umieszczą fotki ;-) hehe
 
 
Mirek06 


Imię: Mirek
Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 237
Skąd: Ciechów (dolnośląskie)-PL
Wysłany: 2013-02-08, 12:40   

Piotr- dla Ciebie wszystkooo!!! :mrgreen:
_________________
Pozdrowienia!!!
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-08, 13:02   

Dobrze Mirku, a teraz spójrz na to zdjęcie:

Co zrobione? Obcięte niepotrzebne strefy oraz wyprostowane o 2* w lewo ... czas jaki mi to zajęło 1 minuta !

A teraz Mirku, postaraj się zrobić to samo zdjęcie z większej odległości, większym zoomem, przy ISO 800 i czasie 1/25 s. I ustaw się prosto przed środkiem akwarium. Ty zrobiłeś na ISO 400, czas 1/8 sek i przysłona 3,5 oraz dłogość obiektywu 18 mm ;-)
 
 
Mirek06 


Imię: Mirek
Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 237
Skąd: Ciechów (dolnośląskie)-PL
Wysłany: 2013-02-08, 13:09   

Klayman napisał/a:
Dobrze Mirku, a teraz spójrz na to zdjęcie:

Co zrobione? Obcięte niepotrzebne strefy oraz wyprostowane o 2* w lewo ... czas jaki mi to zajęło 1 minuta !

A teraz Mirku, postaraj się zrobić to samo zdjęcie z większej odległości, większym zoomem, przy ISO 800 i czasie 1/25 s. I ustaw się prosto przed środkiem akwarium. Ty zrobiłeś na ISO 400, czas 1/8 sek i przysłona 3,5 oraz dłogość obiektywu 18 mm ;-)

Piotrze będę bawił się jutro bo 2 zmiana :lol:
_________________
Pozdrowienia!!!
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-08, 13:32   

Dobra Piotr czeka na uczniów do szkolenia. Wstawiać mi tu zdjęcia zbiorników.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-08, 13:40   

adamn napisał/a:
Dobra Piotr czeka na uczniów do szkolenia. Wstawiać mi tu zdjęcia zbiorników.
Adam


Adam, nie chcę nic mówić, ale to Ty powinieneś dać przykład ;-)

Jeśli myślicie, że byle kompaktem nie można zrobić fajnego zdjęcia, to się mylicie ! W kompakcie można ustawić ISO, reszta już niech będzie automatem bo wiem, jak z tymi funkcjami jest ... program, jakiego używam do tak szybkiej obrówki jest wbudowany w pakiet Office Picture Menager. Prosty w obsłudze, intuicyjny program do szybkiej korekty zdjęcia.

Iść mi tu za przykładem Mirka i niech każdy kto chce wstawi jakieś zdjęcie.
 
 
Mirek06 


Imię: Mirek
Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 237
Skąd: Ciechów (dolnośląskie)-PL
Wysłany: 2013-02-09, 11:38   

Piotr, zasysam twoje rady i wiedzę jak odkurzacz ZELMERA bez worka :mrgreen:
_________________
Pozdrowienia!!!
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-09, 15:57   

Mirku, bardzo dobrze. Drobne uwagi jedynie do:

1. pierwsza fotka: z lewej strony przyciąłeś kokosa, troszkę na górze widać nierówność czyli nie stałeś centralnie przed zbiornikiem (czasem wiem, że nie można, ale można to podciąć. No i drobiazg, zobacz stożek u siebie, jest troszkę przycięty (zaczyna się na krawędzi zdjęcia co nieładnie wygląda). Ustaw aparat troszkę wyżej i będziesz miał więcej dna przez co będziesz mógł lepiej kadrować.

2. druga fotka: za nisko aparat przez co musiałeś zostawić troszkę szafki bo inaczej przyciąłbyś stożek, oraz nierówno góra.

Nie mniej widzę, że chwytasz bardzo szybko, łapiesz jak żaba muchy ;-)

Jak to opanujesz, postaraj się zrobić fotkę tam, gdzie coś się dzieje, uważając na kadrowanie (nie przycinaj wąsików rybie, stożka ani kokosów), jak będziesz jednak musiał, to zostaw połowę stożka czy rośliny na fotce, wtedy widać celowość tego.

Do dzieła ! ;-) no i kto kolejny ?!?! Chwalić się tutaj bo będę oceniać fotki w galerii !
 
 
kostek454@vp.pl
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-09, 16:20   

A jak to zdjęcie widzisz?
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-09, 17:30   

Klayman napisał/a:
bo będę oceniać fotki w galerii

Całe szczęście że nic jeszcze nie wstawiłem. ;-)
pozdro...
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-09, 18:21   

kostek454@vp.pl napisał/a:
A jak to zdjęcie widzisz?


Jakbym miał do czegoś się przyczepić to ... nie mam do czego ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10