DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ryba zdrowa ryba chora
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-24, 17:37   Ryba zdrowa ryba chora

Czy ryba jest zdrowa czy też coś jej dolega - oto jest pytanie. Prawie jak być albo nie być :?:

Z takim pytaniem styka się każdy co posiada dyskowe lub też chce wejść w ich posiadanie. Trafność dokonania dobrego wyboru, właściwa ocena zdrowia i kondycji ryby oraz zagrożeń z jakimi możemy się spotkać podczas wyboru ryby to istotne aspekty codziennej pielęgnacji dyskowców i ich obserwacji. Wyboru tego dokonujemy w sklepie, u hodowcy ale nigdy przez internet. To nie książka kucharska z przepisami kulinarnymi. Chyba, że chcemy wejść w posiadanie całej gamy pasożytów i pasażerów na gapę. Nie wspomnę tu o defektach i brakach jakich nie ma ryba pokazywana najczęściej w internecie na zdjęciu a jakie ma w naturze po dostarczeniu. Tu obowiązuje zasada jak coś chcesz robić szybko .... kupić i wybrać ... to najczęściej potem szybko to tracisz. Możliwe też są kłopoty i od startu same problemy. Lepiej się niekiedy samemu walnąć w głowę niż potem rybę skrócić o głowę. Jeśli już posiadamy dyskowe to owe pytanie jest podstawą do codziennej obserwacji ryb w urządzonym przez nas zbiorniku. Ryba sama sobie:
- wody nie doleje,
- nie poda pokarmu,
- nie podwyższy temperatury,
- nie powie, że oddychać będzie jutro.
Długo by wymieniać to nie poskoczek mułowy, że zmieni zbiornik czy ryba latająca, że wyskoczy na dotlenienie się.
My owszem możemy dziś nie podać rybie pokarmu a zrobić to za dwa dni jak niektórzy praktykują, nie podmienić wody ..... a potem jesteśmy zdziwieni że coś z rybami jest nie tak. By tego uniknąć musimy sobie wbić do głowy na co należy zwracać uwagę przy CODZIENNEJ pielęgnacji i OBSERWACJI dyskowców. Jest to motywem przewodnim tego opracowania.

Istotnym czynnikiem w trakcie hodowli dyskowców jest dokonywanie stałej i permanentnej obserwacji ryb. Inaczej codziennie rybę obserwujemy nawet przechodząc obok zbiornika. Po co to robić ktoś spyta
Robimy to każdego dnia lub wielokrotnie w ciągu dnia patrząc w akwarium i obserwując nasze ryby i ich zachowanie. Każde zachowanie ryby chorej lub wykazującej objawy chorobowe jest odmienne od zachowania ryb w dobrej kondycji które możemy określić jako ryby zdrowe. Oczywiście termin ten może tyczyć się tylko tego okresu a nie jest dla nas miernikiem ciągłości. Musimy zdać sobie sprawę, że dziś nasz ryba jest zdrowa ale jutro w wyniku różnych nieprzewidywalnych rzeczy może już ona wykazywać objawy chorobowe. Często nie będą one wynikiem naszej niewiedzy czy braku opieki nad rybami a czynnikami od nas niezależnymi. Najczęściej są one spowodowane złą jakością wody. Szczególnie w miesiącach ciepłych, gdy istnieje jej większe zapotrzebowanie oraz w miesiącach zimowych, gdy proces samooczyszczania się wód jest utrudniony. Obserwując zachowanie się ryb zdrowych i porównując je do okazów chorych o słabej kondycji zauważymy, że nawet dla laika różnią się one od siebie i to niekiedy dość znacznie. Jeśli poznamy cechy ogólne charakterystyczne dla osobników chorych i je odróżniające od zdrowych to nasze szanse trafnej oceny kondycji tryb i podjęcia odpowiednich kroków zaradczych dają nam na starcie większe prawdopodobieństwo powodzenia i uratowania ryb. Ma to szczególne znaczenie w hodowli dyskowców.
Poniżej przedstawię kilka ważnych i istotnych elementów na jakie należy zwrócić uwagę w codziennej opiece nad dyskowcami. Ma to też istotne znaczenie przy wyborze ryby przeznaczonej do obserwacji w naszym zbiorniku czyli pozyskania. Oczywiście można to odnieść do całej obsady i innych ryb w zbiorniku.

Ryba zdrowa
charakteryzuję się odpowiednią aktywnością. Objawia się to ciągłym poszukiwaniem pokarmu w zbiorniku a także podpływaniem ryb i przebywaniem do przedniej szyby na widok właściciela. Szczególnie dotyczy to dyskowców w młodym wieku. Starsze natomiast są już bardziej majestatyczne w akwarium.
Ryby zdrowe mają jasne oczy i błyszczącą skórę. Płetwy zwłaszcza grzbietowa i odbytowa są naprężone. Osobniki często je do siebie stawiają pokazując swoja kondycje i walcząc o dominacje. Jest to widoczne, gdy dyskowa przełożymy do osobnego zbiornika gdzie po pewnym czasie aklimatyzacji i oswojenia się z nim zaczyna pływać normalnie w określonym kierunku. Porusza przy tym płetwami spokojnie i nie wykazuje objawów zaniepokojenia. Gdy zostaje przestraszona przykładowo puknięciem w zbiornik to ucieka ale bez wyraźnego strachu normalnie, aczkolwiek w sposób zdecydowany.
Na ciele zdrowego dyskowca nie ma zadrapań, widocznych uszkodzeń, partia brzuszna i piersiowa nie wykazują objawów nabrzmienia czy spuchnięcia sygnalizującego nam zmiany chorobowe wywołane obecnością pasożytów bądź innymi nieprawidłowościami. Płetwy są równe bez ubytków, uszkodzeń, deformacji, złamań promieni, występujących śladów zaczerwienionych żyłek, zgrubień, narośli i widocznych wykrzywień. Płaty płetw piersiowych, brzusznych, odbytowych i ogonowych są równo zakończonej zaokrąglone, i szerokie na końcach. Płetwa grzbietowa o odbytowa powinna mieć odpowiedzią ilość twardych promieni. Pominę fakt, gdzie powinna się zaczynać a gdzie kończyć bo na młodych i małych rybach nie jest to takie czytelne. Dorosłe osobniki mogą być tu takim odnośnikiem do obserwacji. Płetwy są rozłożone i lekko naprężone a ich ruchy płynne i falujące. Oczywiście nie będzie to dotyczyło osobników zdominowanych (zdrowych) przez inne dyskowe. Oko dyskowca zdrowego ma rogówkę zupełnie przeźroczystą a źrenicę czarną, dużą i wyraźnie okrągłą. Nie należy wybierać osobników ze zniekształconą źrenicą bo jak ryba dorośnie to się jakoś nijak ma do jej wyglądu. Tęczówka jest połyskliwie a jej kolor zależy od odmiany kolorystycznej. Czarna obwódka lub matowa świadczy, że ryba jest lub była niedawno leczona. Może być też symptomem choroby i słabej kondycji. Z moich obserwacji wynika, ze ryby o tęczówce oka rubinowej są jak dorosną wyjątkowo ładne. Raczej nie jest korzystne gdy tęczówka oka ma na sobie czarne przebarwienia.
Zdrowa ryba łapczywie pożera podawane pokarmy i raczej nie powinna być wybredna w jego rodzaju. W ciągu dnia dyskowiec pływa w zasadzie po całym akwarium, przebywając głównie w środkowej jego partii. Jedynie w czasie karmienia pływa przy powierzchni wody lub przy dnie. Gdy śpi może się opierać o liście, dno lub inne przedmioty. Nie ma tu wyraźnego upodobania. Wachlując lekko od czasu do czasu płetwami piersiowymi. Pozostałe płetwy są wówczas lekko napięte. Niekiedy w krótkim okresie po zapaleniu światła nocą możemy zobaczyć, że nasze ryby pokładają się na dnie. Nie jest to objaw chorobowy. Po pewnym czasie ryby przyjmują normalna pozycję i stopniowo zwiększają częstotliwość ruchu wieczek skrzelowych. Odchody zdrowego dyskowca są krótkie i od razu opadają na dno. Normalnie mają ciemne (czarne) ubarwienie, ale kolor ich w dużym stopniu zależny jest od karmy. Może być czerwona (od granulatu) czy tez zielony (od pokarmów roślinnych)Ryba zawsze ma apetyt i jest żarłoczna. Skrzela poruszają się miarowo bez nagłych przyspieszeń ich częstotliwości czy tzw. Plucia. Barwa ich jest jednolicie czerwona.

Ryby chore
wykazują odchylenia od tego co opisałem wyżej. Mogą przyjmować nieprawidłową pozycję ciała przez dłuższy czas: głową w górę lub w dół, leżenie na boku, do góry brzuchem, kołysanie się, drgawki, trudności w pływaniu, "stanie" lub leżenie w jednym miejscu, chowanie się w zaroślach i ciemnych miejscach to wszystko symptomy złego stanu zdrowia ryby. Nadęty brzuch lub partia piersiowa, wpadnięte lub wytrzeszczone oczy, przekrwienia i plamy na powierzchni ciała, wychudzenie, sterczące łuski świadczą, że coś niedobrego dzieje się z ryba bądź już jest w stadium chorobowym. Jeśli do tego na ciele zauważymy rodzaju naloty (białawej waty i niteczek), białe kropki, jątrzące się okrągłe rany i wżery to świadczy również o złej kondycji ryby, które pojawiły się wskutek czynników zewnętrznych.
Chora ryba jest niemrawa, jakby ospała inaczej apatyczna. Nie reaguje na uderzenia w szybę czy inne zdarzenia. U osobnika chorego płetwy są zazwyczaj wydłużone, ostro zakończone, a na ich końcach mogą wystąpić czarne paski, mogą się one rwać i wykazywać znaczne ubytki oraz wystrzępienia. Na płetwach ogonowych i innych występują wyraźne zaczerwienienia cienkich żyłek,. Płetwa grzbietowa może być złożona i nie naprężona. Towarzyszy temu często zmatowienie lub sklejenie końcówek płetw.
Brak chęci do pobierania pokarmu jest również objawem choroby lub osłabienia. Słabą kondycję wyraźnie uwidoczniają odchody ryby. Jeżeli zwisają one z odbytu w postaci długich nitek, mają jasną barwę, są kleiste i przezroczyste, są strzępiące się, a po urwaniu wypływają na powierzchnię wody unoszone widocznymi pęcherzykami gazów - oznacza to, że w układzie trawiennym ryby występują zaburzenia i ma miejsce zła przemiana materii. Dodatkowo ryba może być zainfekowana pasożytami jelitowymi. Inne symptomy pozwalające na uznanie ryby za chorą opisałem przy innym temacie.
Ponieważ wzrasta świadomość społeczna w przetrzymywaniu dyskowców przeto dla uatrakcyjnienia obrazek po czym poznać, że ryby czują się i mają świetnie w akwarium jakie im zaserwowaliśmy. Kiedyś pisałem, że FAKT składania ikry w zbiorniku nie jest wykładnikiem dobrej kondycji dyskowców (jak chcą to i w pięciu litrowej kąpieli leczniczej w wiadrze złożą) a jedynym miernikiem jest możliwość odchowania młodych.



Zwrócić uwagę na gustownie urządzone akwarium z kryptokorynami balansa dającymi cień i poczucie bezpieczeństwa :idea:
Jak widać prostota jest matką wynalazku ;)
Mi osobiście nawet glony na roślinie nie przeszkadzają bo widok mówi sam za siebie.
95% forumowiczów nawet przy 100% większej ilości glona w zbiorniku chciało by mieć taki jak na zdjęciu i oglądać ... (tu wpisać co: krasnorosty, dyskowce czy symbiozie).
A krasnorosty łatwa sprawa by zmniejszyć ich ilość to:
- inny ruch wody i wylot z filtra
- inne widmo światła (i tak mikro roślin)
- częstsze podmiany wody
- i przykładowo jakiś glonożerca prawdziwy a nie degustator mięsa w akwarium.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Jurek 
Jurek70

Imię: Jerzy
Wiek: 71
Dołączył: 29 Gru 2021
Posty: 5
Skąd: Radom
Wysłany: 2022-01-04, 08:46   

Jak profilaktycznie leczyć Paletki ? Czy co pewien czas odrobaczać ? Czy może jest jakiś inny sposób ?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-04, 10:18   

A czlek bierze profilaktycznie leki?
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Jurek 
Jurek70

Imię: Jerzy
Wiek: 71
Dołączył: 29 Gru 2021
Posty: 5
Skąd: Radom
Wysłany: 2022-01-05, 08:13   

Tak. np. probiotyki czy w okresie większych zachorowań na grypę. Szczepinki bierzemy jak jesteśmy zdrowi.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-05, 19:59   

to ... dawaj czosnek... kurkume... papryke ostrą ...
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Jurek 
Jurek70

Imię: Jerzy
Wiek: 71
Dołączył: 29 Gru 2021
Posty: 5
Skąd: Radom
Wysłany: 2022-01-08, 09:52   

Pytanie może i było naiwne, ale to nie powód żeby ze mnie kpić, naśmiewać się. Sam napisałeś w Regulaminie: "Cenimy wolność słowa ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj innych użytkowników" to dlaczego mnie obrażasz???
Jeśli chodzi o czosnek to są pokarmy dla ryb z czosnkiem np. https://tropical.pl/tropical/product/d-allio-plus-granulat
i wiele innych podawanych rybom profilaktycznie.
Na koniec życzę więcej empatii w tym Nowym Roku.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-27, 19:13   

no że ja tej odpowiedzi nie widziałem wcześniej? Spytałeś odpowiedziałem zgodnie z prawdą a Ty mi o .. obrażąniu piszesz i kpieniu i empatii? A skoro wiesz co to probiotyki i kiedy się je daje ba nawet zdrowymi szczepionki jak piszesz to ... ba ja o czosnku z radą a Ty mi linka z czosnkiem i to jest kpienie.... naprawiam swój błąd i zgodnie z....
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9